13 Ağustos 2018 22:27
Son Düzenlenme Tarihi: 13 Ağustos 2018 22:40

Merkel: Almanya, Türkiye'de ekonomik refah görmek istiyor

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'Almanya, Türkiye'de ekonomik refah görmek istiyor. Bu bizim yararımıza' dedi.

Merkel: Almanya, Türkiye'de ekonomik refah görmek istiyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin ekonomik olarak istikrarsızlaşmasının kimsenin çıkarına olmadığını söyledi.

Deutsche Welle'nin haberine göre Merkel, Berlin'de Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Türk ekonomisindeki son gelişmelere dair bir soruya yanıt verdi.

'MERKEZ BANKASI'NIN BAĞIMSIZLIĞI SAĞLANMALI'

Almanya'nın ekonomik olarak müreffeh bir Türkiye görmek istediğini belirten Merkel, "Ancak Merkez Bankası'nın bağımsızlığını sağlayan tedbirler alınmalıdır. Bu konuları yakında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme fırsatımız olacak. Avrupa Birliği'nin çevresinde ekonomik istikrarın olması yararımızadır ve herkesin buna katkı yapması gerekir" diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya'ya bir devlet ziyareti gerçekleştirmesi planlanıyor.

Merkel'den önce Almanya Hükümet Sözcüsü Steffan Seibert de Türkiye'deki ekonomik gelişmelere dair bir açıklama yapmış, "Pek tabii ki istikrarlı bir Türkiye ekonomisi Almanya'nın da çıkarınadır" demişti. Seibert, Almanya hükümetinin Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri takip ettiğini de ifade etmişti.

Almanya Ekonomi Bakanı  Peter Altmaier de Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin Çin ve Türkiye'ye ek gümrük vergisi uygulamasını eleştirmiş, "Bu ticaret savaşı ekonomik büyümeyi hem yavaşlatıyor hem de tahrip ediyor hem de yeni belirsizlikler ortaya çıkarıyor" demişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İspanya’daki müzik festivalinde platform çöktü: 316 yaralı

SONRAKİ HABER

Kenevir pazarının 2025’te 11 milyar dolara ulaşması bekleniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa