13 Ağustos 2018 20:45

Hamaney: ABD ile ne savaş ne müzakere

İran’ın dini lideri Hamaney, ABD ile müzakere yapılmasını ‘yasakladığını’ duyurdu. Hamaney ayrıca ekonomik sorunlara dair hükümeti de eleştirdi.

Hamaney: ABD ile ne savaş ne müzakere


Fotoğraf: DHA

Paylaş

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD ile müzakere yapılmasını ‘yasakladığını’ duyurdu. Hamaney ülkenin yaşadığı ekonomik sorunların ise sadece ABD baskısı sonucu olmadığını, hükümetin yanlış uygulamalarından da kaynakladığını söyledi.

RUHANİ HÜKÜMETİNİ ELEŞTİRDİ

Twitter hesabından açıklama yapan Hamaney “Ekonomi uzmanları ve birçok yetkili bu konunun nedeninin dışarıdan değil içeriden kaynaklı olduğuna inanıyor. Yaptırımların etkisi oldu ancak ana faktör bizim bunları nasıl ele aldığımız” ifadelerini kullandı.

İran devlet televizyonunun aktardığına göre Hamaney ayrıca “Yaptırımlardan daha fazla hükümetin ekonomideki kötü yönetimi sıradan İranlılar üzerinde baskı yaratıyor. Buna ihanet diyemem ama bu, yönetimin büyük bir hatası” dedi.

Nisandan beri değeri neredeyse yarı yarıya azalan İran para birimi riyalin durumundan bahseden Hamaney “Eğer bizim performansımız daha iyi, daha dikkatli, daha güncel ve daha etkili olursa yaptırımların o kadar da etkisi olmaz ve buna direnilebilir” ifadelerine yer verdi.

“Yozlaşmış yetkililer sert şekilde cezalandırılmalı” ifadelerini de kullandı.

MÜZAKEREYİ YASAKLADI

Hamaney ayrıca, “Son zamanlarda ABD’li yetkililer bizim hakkımızda pervasızca konuşuyor. Yaptırlara ek olarak sabaştan ve müzakerelerden bahsediyorlar. Bu konuda halka birkaç kelime etmeme izin verin: Ne savaş olacak ne de ABD ile müzakare edeceğiz” dedi.

Reuters’in İran devlet televizyonundan aktardığına göre Hamaney ayrıca ABD ile doğrudan müzakere yapılmasını ‘yasakladı’.

Hamaney. “ABD ile herhangi bir görüşmeyi yasaklıyorum. ABD müzakerelerdeki sözlerine asla bağlı kalmıyor. Sadece boş sözler veriyor” dedi.

Ülkede son haftalarda hayat pahalılığı ve işsizlik nedeniyle hükümet karşıtı eylemler ve grevler yaşanıyordu. Nükleer anlaşmadan imzasını çeken ABD’nin bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımlarına geri dönmesi de halihazırda zor zamanlar  geçiren İran’ın üzerindeki baskıları artırmıştı.

İRAN YENİ FÜZELERİNİ TANITTI

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi ülkesinin geliştirdiği yeni nesil ‘Fateh Mobin’ kısa menzilli balistik füzesini tanıttı.

Tasnim haber ajansının aktardığına göre Hatemi geliştirilen yeni nesil ‘Fateh Mobin’ kısa menzilli balistik füzenin ‘yüzde yüz milli’ olduğunu belirterek, füzenin’ atik, radara yakalanmayan, taktiksel ve hassas güdümlü’ olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Hatemi ayrıca konuşmasında “Büyük İran ulusu üzerindeki baskılar ve psikolojik savaş arttıkça her alandaki savunma gücümüzü geliştirme isteğimiz de artacak” dedi.

ABD Başkanı  Trump ülkesini  İran ile 2015’te yapılan nükleer anlaşmadan çekmiş ve İran’ın  füze kabiliyetini ve bölgesel müdahalelerini kısıtlayan maddelerin de yer aldığı  yeni bir anlaşma yapılması çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Ortadoğu gazetesinden Akşener açılımı

SONRAKİ HABER

Sezgin Tanrıkulu, Meclis tutanağında faili meçhul sansürünü sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa