13 Ağustos 2018 13:50

Kremlin Sözcüsü: Türkiye'den mali yardım talebi gelmedi

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ankara'dan doğru kendilerine herhangi bir mali yardım talebi gelmediği açıkladı.

Kremlin Sözcüsü: Türkiye'den mali yardım talebi gelmedi

Fotoğraf: Wikimedia Commons (CC BY 4.0)

Paylaş

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın danışmanı Dmitriy Peskov, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'deki ekonomik duruma dair yöneltilen sorulara yanıt verdi.
 
Peskov’a Ankara'dan doğru kendilerine herhangi bir mali yardım talebi gelip gelmediği soruldu.
 
Peskov, soruya "Hayır, herhangi bir talep gelmedi. Her zaman gündemde önemli yer tutan somut büyük projeler istişare ediliyor. Türk Akımı doğalgaz boru hattı ve Akkuyu NGS gibi enerji projeleri konuşuluyor. Bunun yanında, faaliyetleri daha somut hale getirilmesi gereken ortak yatırım fonu mevcut ve şirketlerimiz işbirliği yapıyor. Genel olarak, bu konular ele alınıyor" yanıtını verdi.
 
Peskov, talep gelmesi halinde ise Rusya'nın Türkiye'ye yardım için yeterli kaynaklara sahip olup olmadığı konusunu varsayıma dayalı olarak ele almanın yerinde olmayacağını ifade etti.
 
Türkiye ile ulusal para birimleri üzerinden ticarete olumlu baktıklarını belirten Peskov, bu konunun bir süredir gündemlerinde olduğunu kaydetti. Peskov, "Karşılıklı ticari operasyonlarda ulusal para birimlerini kullanma konusu, Rusya tarafından en üst düzey de dahil farklı düzeylerde uzun süredir ve tutarlı olarak gündeme getiriliyor. Devlet Başkanı Putin, bunun mümkün, hatta uygun olduğunu birçok kez dile getirdi" diye konuştu.
 
Peskov, ulusal para birimleriyle ticarete geçiş için konu üzerinde titizlikle çalışılması ve titiz hesaplamalar yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi. (MA)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İHD: Çocuk istismarı olayında 6 gündür neden soruşturma yok?

SONRAKİ HABER

Kar yağışı etkili oldu, İstanbul beyaza büründü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa