13 Ağustos 2018 11:54

Elektrik ve doğal gaza zamlar dışa bağımlılığın sonucu

Makina Mühendisleri Odası Enerji Çalışma Grubu, elektrik ve doğal gaz zamlarına ilişkin analiz raporunu açıkladı.

Elektrik ve doğal gaza zamlar dışa bağımlılığın sonucu

Görsel, TMMOB MMO Enerji Çalışma Grubunun hazırladığı analiz raporunun kapağından alınmıştır.

Paylaş

Elektrik ve doğal gaza gelen zamlara ilişkin hazırladıkları raporu paylaşan MMO Başkanı Yunus Yener, seçim öncesi tepki olmasın diye bekletilen zamların bu yıl emekçilerin sırtına bindirildiğini söyledi. Döviz kurundaki artışla faturanın kapandığını belirten Yener, elektrik ve doğal gaza yapılan zamların dışa bağımlılığın sonucu olduğunu kaydetti.

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu “Elektrik ve Doğal Gaz Fiyatlarına Son Yapılan Zamların Analizi” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporu paylaşan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, 2016 yılı ilk çeyreğinden itibaren doğal gaz fiyatlarında artışlar olmasına karşın elektrik satış tarifesinde bir artış yapılmadığını söyledi. Bunun nedeninin siyasi iktidarın 2017 yılındaki Anayasa Değişikliği Referandumu ve 2018 yılındaki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerini olduğunu ifade eden Yener, bu yıl yapılan zamlara ilişkin “Son zamlar sonucu aylık ortalama tüketimi 230 kWh olan 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 94,7 TL’den yaklaşık 21,00 TL’lik artışla 115,6 TL’ye yükselmiştir. Bu yüzde 22 oranında zam demektir. Doğal gazda ise durum şöyledir: GAZBİR verilerine göre, 2017’de bir hanenin yıllık ortalama gaz tüketimi 1.017 m3, örneğin Ankara için 1.099 m3’tür. Bireysel (kombi) ısıtmanın yaygın olduğu Ankara’da bir konutun Ağustos 2018 için geçerli olan KDV dâhil 1,317 TL/m3 Başkent Gaz satış fiyatı üzerinden yıllık doğal gaz faturası 1,317 TL/m3 x 1.099 m3= 1.447,38 TL’ye ulaşmaktadır. Aylık ortalama ise 120,61 TL olmaktadır” dedi.

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 14'Ü DOĞALGAZ VE ELEKTRİĞE

Özetle bir ailenin aylık doğal gaz ve elektrik faturası asgari olarak 235 TL’ye vardığına dikkate çeken Yener, “Bu tutar 1.603,12 TL olan asgari ücretin yüzde 14,66’sıdır. Birçok dar gelirli ve yoksul aile giderek artan geçim sıkıntısı içinde elektrik-doğal gaz faturalarını ödemekte zorlanırken yapılan zamlar bu kesimi daha fazla zorlayacaktır” dedi. Diğer yandan Türkiye’de elektrik enerjisinin yaklaşık yüzde 47’sinin sanayi sektöründe, yaklaşık yüzde 22’si konutlarda, yüzde 26’sı ticarethanelerde tüketildiğine dikkat çeken Yener, zaten uluslararası rekabet gücü zayıf olan Türkiye sanayisinin son gelen zamlarla üretim ve rekabet gücünün daha da zayıflayacağını, hatta birçok tesis kapanma riski ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

ÖZEL ŞİRKETE DESTEĞİN FATURASI EMEKÇİLERE

1 Ekim 2016–1 Ağustos 2018 tarihleri arasında ABD kurunun yüzde 63,3 oranında arttığını belirten Yener, mevcut durumda yalnızca elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın fiyatının döviz kurundaki bu artışa yaklaştığını kaydetti. Yener, “Ağustos 2018’e kadar elektrik üretimi için temin edilen doğal gaz sübvanse edilmiştir. Başka bir ifade ile doğal gazla elektrik üreten santrallere verilen gaz maliyet rakamlarının altında olmuş, yatırımcı özel şirketler kamu zararı ve yurttaşlara çıkarılan faturalar pahasına desteklenmiştir. ‘Rasyonel işleyeceği’ iddia edilen piyasa mekanizması sonucunda, hâlihazırda elektrik talebinin arz kapasitesinin gerisinde kalması ve planlama olmayışından ötürü özellikle fosil yakıt esaslı birçok santralın ölü yatırım olduğu, bu ölü yatırımların kredilerle yapıldığı, özel sektörün ödeyemediği kredi borçlarının şu veya bu şekilde Hazine’ye ve tüketicilere yansıtılacağını görmezden gelen ve ayrıca ‘kapasite bedeli” adı altında bu irrasyonel yatırımlara destek çıkan enerji yönetiminin bilgisi ve becerisinin tartışmalı olduğu açıktır. İthal kaynağa dayalı elektrik üretim politikaları adım adım terk edilmeden; serbestleştirme ve özelleştirmelerden vazgeçilmeden; yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik üretim altyapısı geliştirilmeden; toplum çıkarlarını esas alan kamusal planlamaya dayalı kurumsal üretim, iletim, dağıtım politikaları uygulanmadan ülke ve toplum aleyhine politika ve zamların süreceği gerçeği göz ardı edilmemelidir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İbrahim Kalın: Kimse spekülatif haber ve hareketlere itibar etmesin

SONRAKİ HABER

"Kredi kartlarında taksit ve kredilerde vade uzatılacak"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa