13 Ağustos 2018 07:33

Köpeğinizle dondurmanızı paylaşmanız doğru mu?

Paula Cocozza, köpek ile dondurma paylaşmanın hem insana hem köpeğe etkisini yazdı.

Köpeğinizle dondurmanızı paylaşmanız doğru mu?

Fotoğraf: Flickr (Public Domain)

Paylaş

Paula COCOZZA

Bir kadının köpeğiyle dondurma paylaştığı videonun trend olmasının ardından diğer köpek sahipleri de çok geçmeden tükrüklerini (salyalarını) köpekleriyle paylaştıklarını belirtti. Fakat bu, her zaman sağlıklı değil.

Bir kadının, ayaklarının üstünde duran siyah Dakhund cinsi köpeğiyle dondurma paylaştığı video kısa zamanda trend oldu. Ortam cennet gibi: Bir parkta piknik battaniyesinin üzerinde sıcak bir gün. Dakhund kendini doyurduktan sonra, kadın saçını kulağının arkasına atarak dondurmayı kendi ağzına götürüyor.

“Bir çok insan bunu yapıyor. Deniz kenarında gördüm. Ama ben yapamayacağım.” diyor Your Dog dergisinin editörü ve burnunu her şeye sokan bir norfolk terrierinin sahibi olan Sarah Wrigh, “Daha kokuşmuş daha iyi” diye de ekliyor. Ama köpeğinizin yaladığı şeyi yalamak, köpeğinizin yüzünüzü yalamasına izin vermekten daha kötü değil mi? “Bu doğru,” diyor. “Köpeğim yüzümü yalıyor ve ben buna aldırmıyorum. Daha çok, merhaba der gibi” diye ekliyor.

KÖPEĞİN TÜKÜRÜĞÜNDE BAKTERİ OLUR

Sorun şu ki, köpekler diğer köpeklerin, tilkilerin, kazların, parkta ne kadar dışkı varsa hepsini yemekten hoşlanırlar. Battersea Dogs & Cats Home’un Sözcüsü, “Köpeğin tükürüğünde bakteri olur” diyor ve bu konuda uyarı yapıyor: “Köpeğiyle bir şey paylaşmak isteyip istemedikleri sahiplerine bağlı, ama sonucu üzgün bir mide olabilir.”

İngiliz Veteriner Derneği bu konuda daha az hoşgörü gösteriyor ve “Evcil hayvan ve insan sağlığına” dayanarak gıda paylaşımıyla ilgili “katı” tavsiyelerde bulunuyor. Belki de dondurmasını köpeğine sunan kadının videosu, köpek sahiplerini utandırmıştır çünkü benim sorduğum insanlar oybirliğiyle bu durumu onaylamıyorlar, onaylayanlarsa, anonim olma koşuluyla, ‘herkes bunu yapıyor’ diyor.

KÖPEKLER İÇİN İYİ DEĞİL

İnsanların riskini bir kenara bırakırsak, dondurma köpekler için iyi değil. Battersea, “şeker yüzünden ve bazı köpeklerin süt ürünlerini sindirememesi yüzünden” diyerek hem karşı çıkıyor hem de uyarıyor. Wright, köpeğin obezite krizine katkıda bulunduğu gerekçesiyle buna itiraz ediyor. “Dondurmadan biraz yalamak, insanların birkaç çizburger yemesine eşdeğer olabilir” diyor.

 Peki, köpekler hangi yaz yiyeceklerinin tadını çıkarabilir? “Dondurulmuş yoğurt, bağırsaktaki bakterileri koruyor” diyor köpek ürünleri perakendecisi olan Purple Bone’ın genel müdürü Jacob Van Nieuwkoop. “Eğer köpeklerimde üzgün bir mide varsa, yoğurdu yalaması için izin verirdim; Bu bir probiyotik kaynağıdır.” diye ekliyor. Ancak, kendi dondurmasını paylaşmıyor.

Brixton’daki Fiona’s Diggidy Daycare’den Fiona Woods, “Köpek yemeği ve fıstık ezmesiyle dolu donmuş kong oyuncaklarını (bir çeşit köpek maması)” önerirken, Battersea buz küplerini öneriyor. Eğer dondurma fikrine hâlâ sadıksanız, havuç ve eski çorap aromalı (peynirli ve tatlı patatesli olarak bilinen) Doggy Ice Cream’i deneyebilirsiniz. İnsanların da yiyebildiği malzemelerden yapıldığı için yanlışlıkla kendi ağzınıza atarsanız, hiçbir zarar görmezsiniz.

Guardian’dan çeviren Işıl Parlar

ÖNCEKİ HABER

Kafkaesk sınırlarında dolanan bir kitap: Son Bakış

SONRAKİ HABER

Çanakkale’de emekçiler krize karşı miting düzenliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa