12 Ağustos 2018 19:40
Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ağustos 2018 19:46

Kılıçdaroğlu: Doğa ile inatlaşırsanız intikamını alır

Yaşanan sel felaketinin ardından Ordu'yu ziyaret eden Kemal Kılıçdaroğlu, 'Doğa ile inatlaşırsanız intikamını alır' dedi.

Kılıçdaroğlu: Doğa ile inatlaşırsanız intikamını alır

Fotoğraf: Nedim Kovan/DHA

Paylaş

Yaşanan sel felaketinin ardından Ordu'yu ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yapılaşmanın doğaya uygun olması gerektiğini vurguladu ve "Doğa ile inatlaşırsanız, dere yatağına ev yaparsanız, okul yaparsanız, bina yaparsanız bir süre sonra doğa kendi intikamını alır" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sel felaketinin ardından Ordu’ya gitti. Kılıçdaroğlu, İlk olarak İkizce ilçesine giden Kılıçdaroğlu, Seymenli Mahallesi’nde heyelan sonucu toprak altında kalarak yaşamını yitiren Bayram Sekmen’in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Daha sonra selde en çok hasarın meydana geldiği ilçelerden Ünye’ye geçen Kılıçdaroğlu, Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan ve kısmen yıkılan Cevizdere Köprüsü’nde incelemelerde bulundu.

‘DOĞAYLA İNATLAŞMANIN MANTIĞI, GEREKÇESİ YOK’

İklim değişikliğini bütün dünyanın bildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Doğaya saygılı olmamız lazım. Kentlerde yapılaşmayı, doğaya saygılı yapmamız gerekiyor. Doğa ile inatlaşmanın hiçbir mantığı, gerekçesi yoktur. Doğa ile inatlaşırsanız, dere yatağına ev yaparsanız, okul yaparsanız, bina yaparsanız bir süre sonra doğa kendi intikamını alır” dedi.

“Doğaya saygılı bir kentleşme kültürü” geliştirilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “İklim değişikliği bizim için bunu da zorunlu kılıyor. Bu çerçevede, özellikle belediye başkanlarına büyük görevler düşüyor. Bugün dünyada bir kentleşme yapılırken, yol yapılırken, köprü yapılırken, dere yatakları, yollar; 100 yıllık sis, kar yağışı, yağmur yağışları dikkate alınıyor ve bu çerçevede kent yeniden düzenleniyor, olgunlaştırılıyor. Umarız, bütün bu felaketler bize bir ders olur” diye konuştu.

Yöre halkının maddi kaybı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bu mal kayıpları da umarım kısa süre içerisinde sosyal devlet anlayışı içerisinde karşılanacak. Yıkılan bir köprü var, eski yıllarda eski teknoloji ile yapılan bir köprü. Bu köprünün de kısa süre içerisinde hizmete açılacağı ifade edildi. Ben tekrar bütün vatandaşlarıma geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi. (Ordu/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Torunlarımız için yapılan bir cezaevi: Tarsus

SONRAKİ HABER

Recticel’de sendika hakkı için eylemler sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa