12 Ağustos 2018 23:06

10 köy 10 gündür elektriksiz; ekinler susuz, çiftçiler perişan

DEDAŞ Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Silopi’deki 10 köye 10 gündür elektrik vermiyor. Karanlığa gömülen köylerde susuz kalan ekinler zarar gördü.

10 köy 10 gündür elektriksiz; ekinler susuz, çiftçiler perişan

Fotoğraf: MA

Paylaş

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Ilıcallar (Hevindiga), Buğdaylı (Takîyan), Çiftlikköy (Bedro), Kavallı (Nehrêwan), Ortaköy (Gund Hadid), Ovaköy (Kurawa), Yankale (Sufi Salim), Bostancı (Rîhani), Kavaközü (Rubaî) ve Güven (Basorin) köylerine 10 gündür elektrik verilmiyor.

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ’nin (DEDAŞ) Şırnak İl Müdürlüğü ile telefon görüşmesi yapan çiftçilere, kesinti talimatının DEDAŞ Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden geldiği bildirildi. Kesintilere gerekçe ise yaklaşık 7 bin hanenin bulunduğu 10 köyde “aboneliği bulunmayan 47 kullanıcı olması” gösterildi.

SONDAJ EKİPMANLARI YANDI

Başvurularından sonuç alamayan köylerde mısır ve pamuk ekili 100 bin dönümün üzerinde arazi olmasına aldırış edilmezken, çiftçilerin tarım topraklarını sulamakta kullandıkları onlarca sondaj kuyusuna bağlı dalgıç ve pompası yandı. Zarar gören ekipmanları kendi imkanları ile tamir ettirmek zorunda kalan çiftçilerin ekinleri de susuzluktan zarar gördü. Ekinleri zarar gören çiftçiler, hasat zamanına sayılı günler kala yaşadıkları mağduriyetin bir an önce giderilmesini bekliyor.

EN BÜYÜK ELEKTRİK SANTRALİ SİLOPİ’DE AMA…

Çiftçilerin yaşadıkları mağduriyetin keyfi olduğunu dile getiren Rıdvan Kuytan, Silopi’de Ciner Grubuna ait bir elektrik üretim santrali olmasına rağmen elektriksiz kaldıklarını belirterek, “Irak’a, Karadeniz’e buradan elektrik gidiyor. Ancak Silopi’de köylerde biz elektriksiz yaşamak zorunda kalıyoruz. Söz konusu Şırnak olunca herkes sahipsiz kalıyor. 15 kadar sayacım var, borcum yok. Türkiye’nin en büyük elektrik santrallerinden biri buradadır. Biz artık yetkililerden bir şey beklemiyoruz. Ama seçim dönemi geldiğinde köy köy, mahalle mahalle geziyorlar. Sorunlarınız var mı diye. İşte en büyük sorunlarımızdan biri bu elektrik” diye konuştu.

TAPUSUZ DENİLEN ARAZİLER HAZİNEDEN KİRALANMIŞ

Elektrik kesintileri nedeniyle yaşadıklarını anlatan Kuytan, “Bize gerekçe olarak gösterdikleri 47 aboneliği bulunmayan kullanıcı dilekçelerini vermiş ancak dilekçeleri değerlendirilmiyor. DEDAŞ, ‘arazilerin tapusuz olmasını’ gerekçe gösteriyor. Ama bu araziler zaten devlet arazileri. Devletten kiralanmış. Tapusu devlette. Hem bu arazilere elektrik direklerini de tellerini de kendileri çekmiş. Zaten tapularımız bir bankalarda ipotekli, bir kooperatiflerde ipotekli, bir tefecilerde ipotekli, bir de DEDAŞ’a ipotek mi vereceğiz” diye aktardı. (Şırnak/MA)

ÖNCEKİ HABER

Saldırıya uğrayan sağlık emekçisine ziyaret: Artık yeter!

SONRAKİ HABER

Cezası onanan Barış Akademisyeni Üstel ders verdi: Dayanışma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa