Karaağız’da biyokütle enerji santraline karşı nöbet sürüyor

Fotoğraf: Enver Fatih Tıkır/DHA

Karaağız’da biyokütle enerji santraline karşı nöbet sürüyor

Bursa’nın Karaağız köyüne yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı çıkan köylüler, 40 gündür süren nöbete devam edeceklerini açıkladı.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız köyüne yapılması planlanan biyokütle enerji santrali hakkında bilgi vermeye gelen görevliler ile köylüler arasında tartışmalar yaşandı. Köylüler, gelen heyetin bilgi verme konusunda yetersiz kaldığını belirterek, santrali yaptırmamak için tuttukları nöbete devam edeceklerini söyledi.

Büyükorhan ilçesi Karaağız köyünde inşaatına başlanmak istenen biyokütle enerji santraline köylüler karşı çıktı. 40 gündür 24 saat şantiye sahasında nöbet tutup inşaatın yapılmasına engel olan köylüler, kendilerini bilgilendirmek için Bursa Valiliği’nin görevlendirdiği aralarında sağlık, hayvancılık, orman ve çevre konusunda sorumluların bulunduğu heyet ile köy meydanında bir araya geldi. Soru cevap şeklindeki görüşmelerde Bursalı yaşam savunucuları da Karağız köyü sakinlerine destek verdi. Zaman zaman sert tartışmaların yaşandığı görüşmelerde yaşam savunucuları ve Karağız köyü halkı, heyeti kendilerini aydınlatacak bilgiye sahip olmamakla suçladı.

Projenin yaşama geçirilmemesi için köylülelerin yanında olan Prof. Dr. Kayıhan Pala, daha önce termik santrallerle ilgili bilimsel araştırmalar yaptıklarını hatırlatıp köydeki evlere yaklaşık 500 metre uzaklıkta yapılması planlanan santralle fosil yakıt yakacak bir tesis olduğunu bunun da çevreyi olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyip, “Bu kadar kırsal ve uzun tarihi olan bir yerde halka rağmen, birileri para kazanacak diye bir şey yapmak doğru bir tutum değildir” dedi.

KADINLAR GÜNDÜZ, ERKEKLER GECE NÖBETTE

Fotoğraf: Enver Fatih Tıkır/DHA

Sonuç alınamayan görüşmelerden sonra santrale karşı eylemlerini sonuna kadar sürdüreceklerini söyleyen Zeride Çetin, “Biz zehirlenmek de istemiyoruz, bu doğamızı kaybetmek de istemiyoruz. Gelen yetkililer bunun hakkında bir şey söylemiyor. Biz burada yaşıyoruz. Bu güzel  doğamızı kimseye kaptırmaya niyetimiz yok. Köy halkı olarak bu tesise karşıyız. Bizi niye dinlemiyorlar. Bu projeye imza atılmış. Bizim imzadan ve projeden haberimiz bile yok. İnşaat sahasında gündüzleri biz kadınlar geceleri ise erkekler nöbet tutuyor. Niye? Sağlımız için, bu temiz havamızı niye başkalarına kaptıralım” diye konuştu. (Bursa/DHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ağustos 2018 15:35
www.evrensel.net