Hükümet tecavüzü meşru kılıyor

Hükümet tecavüzü meşru kılıyor

KÜRTAJ Haktır Karar Kadınların Platformu, Taksim Meydanında AKP Hükümetinin kürtaj hakkındaki yaklaşımını ve son dönemlerde tecavüz suçu ilgili verilen hukuksuz kararları yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti. Isparta’da uğradığı tecavüz sonrası hamile kalan ancak hamileliğini sonlandırmasına mahkeme engeli &cced

DEVLET DESTEKLİYOR

Toksöz, “Tecavüz davalarında her beraat kararı sonrasında daha da cesaretlenen, desteklenen erkeklik suçu katlanarak devam ediyor. Erkek adalet ve iktidarı desteğiyle, Türkiye tecavüzcü erkekler ülkesine dönüştü” diye konuştu. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın kürtaj için yaptığı açıklamaya da değinen Toksöz, “Bu ülkenin Sağlık bakanı biz kadınlara ‘Başına kötü bir şey gelmişse de doğursun, devlet bakar’ diyerek tecavüz kelimesini telaffuz etmekten dahi kaçındı. Tecavüz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın dediği gibi ‘Kötü bir şey’ değil, bir erkek şiddetidir” diyerek tepki gösterdi. (İstanbul/EVRENSEL)


SUÇUN BEDELİ KADINA ÖDETİLİYOR

EMEK Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan yaptığı yazılı  açıklamada,  Isparta Yalvaç’ta uğradığı tecavüz sonucu hamile kalan ve tecavüzcüsünü öldüren N.Y.nin yaşadıklarının bu ülkede kadınların en yukarıdan en aşağıya kadar devletin hiçbir kademesinde adalet bulamamalarının sonuçlarını da ortaya çıkartığını kaydetti. Mahkemenin gebeliğin 29 haftada olması gerekçesiyle sonlandırılamayacağı yönünde karar vermesini N.Y.nin “Ölsem de bu çocuğu doğurmayacağım” cümlesini defalarca söylediğine dikkat çeken Gürkan, “3.5 aylık hamileyken kürtaj için gittiği hastaneden hiçbir işlem yapılmadan dönmesi, uğradığı tecavüzün hesabını sorabileceği bir mekanizma olmadığını düşünerek cezayı kendisinin kesmesi, ‘Bu çocuğu doğurmak istemiyorum’ demesine rağmen zaman akıp giderken adaletin ağır işleyen prosedürleri nedeniyle doğurmaya zorlanması kimin sorumluluğundadır? Bütün bunların hesabını kim verecektir?” diye sordu. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net