NY Times, 'Türkiye'deki krizi 7 yıl önceden yazan ekonomist'le görüştü

Ekran görüntüsü: nytimes.com

NY Times, 'Türkiye'deki krizi 7 yıl önceden yazan ekonomist'le görüştü

TL'deki sert düşüş dünya medyasında yorumlanırken New York Times, Türkiye'deki krizi 7 yıl önceden tahmin eden bir isimle görüştü.

Türk lirasının tarihinin en sert düşüşlerinden birini yaşaması yabancı gazetelerde kendisine geniş yer bulurken New York Times'ta dikkat çekici bir makale yayımlandı.

BBC Türkçe'nin yansıttığı habere göre "Türkiye'deki finansal kriz birçok kişi için sürpriz oldu. Bu analist hariç" başlıklı yazıda uzun yıllar ekonomistlik yaptıktan sonra 2003 yılında piEconomics adında 10 sayfalık bir ekonomi bülteni yayınlamaya başlayan 58 yaşındaki Tim Lee'nin Türkiye ile ilgili öngörülerine yer verildi.

Yazıda, Lee'nin 2011 yılında "Türkiye'nin çok derin bir finansal sıkıntı içinde olduğu ve 100 milyar dolarlık bir kurtarma paketine ihtiyaç duyacağı yönünde bir makale kaleme aldığı" belirtildi.

Lee'nin 2013 yılında da o dönem 1,9 civarında olan dolar/TL paritesinin 7,2'ye yükseleceği öngörüsünde bulunduğu ifade edildi. Lee de Nobel ödüllü Krugman gibi Türkiye'de yaşananları 1997'de başlayan Asya krizine benzetti.

New York Times'a konuşan Lee, "Türkiye, kömür madenindeki bir sarı kanarya gibi. 2008'e kıyasla bazı açılardan çok daha kötü yeni bir çöküşle karşı karşıya kalacağız" dedi.

WASHINGTON POST: EKONOMİ CAHİLİ LİDERLER...

Washington Post gazetesi yazarı Matt O'Brien ise ABD ile Türkiye arasındaki gerilime işaret ederek bunun "tarihin en aptalca krizi" olabileceğini yazdı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığı yazıda O'Brien, ABD Başkanı Trump'ı çelik ve alüminyumda gümrük vergisini artırma kararından dolayı eleştirdi.

O'Brien, "Türkiye, kötü politikalarla kendi kendine zarar verdi ve bundan dolayı yabancıları suçlamaya çalıştı. Ancak inanılmaz bir şekilde Trump da Türkiye'nin kendi ekonomisini batırmasına karşılık Türk ekonomisini aşağı çekmeye çalışarak bu günah keçiliği görevini üstlenmeye razı oluyor. Komik hatalarla dolu bir durum ancak Türk halkı için çok da eğlenceli değil" dedi.

"Erdoğan’ın tüm sorunların nedeninin Türkiye’ye karşı açılan ekonomi savaşı olduğunu" söylediğini hatırlatan O’Brian şöyle devam ediyor: “Bu elbette ki saçma bir gerekçe. Türkiye kendi etti, kendi buldu, taa ki Trump tweet atmaya başlayana kadar. Trump, liranın çöküşünü Türk ekonomisinin varlığına yönelik bir tehdit olarak değil, ihracatta daha rekabetçi olmak için kasten yaptıkları bir hamle olarak görüyor. Bunun üzerine de alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergileri koyuyor. Oysa bu adım, Trump’ın istediğinin tam tersi etki yarattı çünkü ticaret savaşları, Türkiye’nin ihtiyacı olan doları bulmasını zorlaştırıyor. Bu da liranın değerinin daha çok düşmesine neden oluyor. Bu, aslında bu kadar trajik olmasa komik denebilecek bir durum: Ekonomi konusunda cahil bir lider kendi ekonomisini sakat bırakıp bundan başkalarını sorumlu tutuyor. Sonra da bu suçlamalar, ekonomi cahili bir başka liderin hamleleriyle kısmen doğru çıkıyor.” (DIŞ HABERLER)

 

Son Düzenlenme Tarihi: 12 Ağustos 2018 16:17
www.evrensel.net
ETİKETLER New York Times