Rusya: ABD'nin yaptırımları sürerse bunu ekonomik savaş sayarız

Fotoğraf: Kremlin.ru (CC BY 4.0)

Rusya: ABD'nin yaptırımları sürerse bunu ekonomik savaş sayarız

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ABD’nin Rusya'ya ekonomik bir yaptırım uygulaması halinde bunu savaş ilanı olarak kabul edeceklerini söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, ABD’nin Rus bankacılık işlemleri ve döviz ticaretini hedef alan herhangi bir yaptırım uygulaması halinde kendilerine karşı ekonomik savaş ilan edildiğini kabul edip gerekli karşılığı vereceklerini söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre Medvedev, “Bankacılık işlemleri veya herhangi bir dövizin kullanımına ilişkin bir yasak veya benzeri şey getirirlerse, buna ekonomik savaş ilan edilmiş sayacağız ve gerektiği gibi yanıt vereceğiz. Gerekirse ekonomik, siyasi ya da başka bir şekilde karşılığını vereceğiz. ABD’li dostlarımız bu konuda hata yapmamalı” dedi.

‘BASKILARA BOYUN EĞMEYİZ’

Medvedev, Rusya’nın ekonomik kısıtlamalarla başa çıkmaya yönelik uzun bir geçmişi olduğunu ve baskılara hiçbir zaman boyun eğmediğini söyleyerek, “Ülkemiz son yüz yıldır sürekli yaptırımlarla uygulanan baskılara maruz kalıyor. ABD ve müttefikleri küresel rekabetin önünü kesiyor. Hiçbir şey değişmedi” dedi.

ABD, önceki gün eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi olayını bahane ederek Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar getirdi. Yaptırımlarla hem askeri hem sivil amaçlarla kullanılan elektronik aletlerin ve güvenlik amaçlı teçhizatı ihracatı hedef alındı. Yaptırımların 22 Ağustos’ta yürürlüğe gireceği belirtildi.

Skripallerin zehirlenmesinden İngiltere, Moskova’yı sorumlu tutmuştu. Moskova ise iddiaları kesin bir dille reddetmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ağustos 2018 17:48
www.evrensel.net
ETİKETLER RusyaABD