Almanya’da üniversite hastanesi çalışanları grevde

Fotoğraf: Evrensel

Almanya’da üniversite hastanesi çalışanları grevde

Toplu şözleşme görüşmeleri çıkmaza giren Essen ve Düsseldorf Üniversite Hastanesi çalışanları grevlere başladı.

Hıdır GÜYİLDAR
Essen

Toplu sözleşme görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine, 8 haftadan beri uyarı grevi dahil olmak üzere birçok eyleme imza atan Essen Üniversite Hastaneleri çalışanları, dün grev çadırında dayanışma ziyaretlerini kabul etti. Siyasi parti temsilcileri ve çeşitli sendika temsilcilerinin yanı sıra, Dortmund, Düsseldorf, Köln gibi çevre illerden üniversite hastaneleri işçi temsilcileri de dayanışma ziyaretinde bulundu. DİDF ve Essen EKM adına da bir konuşma yapılarak, dayanışma mesajı iletildi.

Dayanışma konuşmalarından sonra yürüyüşe geçen çalışanlar, Holsterhausen ve Rüttenscheid semtlerinden geçerek taleplerini haykırdı ve halktan destek istedi.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

Essen Üniversite Kliniklerinde çalışan 300 işçi, yüzde 96.6 gibi bir katılımla grev kararı almıştı. Yaklaşık 8 haftadır eylemde olan sağlık emekçileri, ağır çalışma koşulları altında çalışıyor. Hastanelerin personel sayısı yetersiz. Hizmetin tam verilmesi için 200 personele daha ihtiyaç var. Yani şu anda çalışanlar fazladan 200 kişinin işini yapıyor. Bu nedenle taleplerden biri 200 yeni personelin işe alınması.

Öte yandan bakım da yetersiz. Aynı zamanda, personel eksikliğinden dolayı yapılan fazla mesailer, çalışanların dinlenmesini engelliyor. Bütün bunlara karşılık, çalışanların aldığı ücret de yetersiz. Grevciler, yapılan işe uygun da bir ücret talep ediyor.

Bu arada grev Essen’in ardından Düsseldorf’a da sıçradı. Düsseldorf Üniversite Hastanelerinde çalışan 250 işçi de geçen pazartesi grev kararı almıştı.

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ağustos 2018 11:23
www.evrensel.net
ETİKETLER Almanyagrev