Rize'de şiddetli yağış sonrası sel ve heyelan meydan geldi

Fotoğraf: Muhittin Sandıkçı/AA

Rize'de şiddetli yağış sonrası sel ve heyelan meydan geldi

Rize'de şiddetli sağanağın ardından yaşanan heyelanlar sebebiyle yollar kapandı, ev ve camileri su bastı, 1 ev çöktü, 22 ev boşaltıldı.

Rize'de gece etkili olan şiddetli yağış, sel ve heyelanlara neden oldu. Pazar ilçesi Irmak köyünde 1 ev kısmen çöktü, 22 ev heyelan riski nedeniyle tedbir amacıyla boşaltıldı, bazı evlerin zemin ve bodrum katlarını su bastı. İl genelinde 30 kadar köy ve mahalle yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı, mahsur kalanlar kurtarıldı.

Geçen hafta şiddetli yağış nedeniyle sel ve heyelan olaylarının yaşandığı Rize'de, dün gece yine yağış etkili oldu. Şiddetli yağışla birlikte Ardeşen-Çamlıhemşin karayolu, Akkaya köyü mevkiinde meydana gelen heyelan sonucu ulaşıma kapandı. Sabah saatlerinde bölgede temizleme çalışması başlatılarak yol tek şeritten kontrollü olarak ulaşıma açıldı. Ardeşen ilçesi Serindere köyünde heyelan sonucu bazı evlerin zemin ve bodrum katları su altında kaldı. Köyde 2 ev, heyelan riskine karşı tedbir amacıyla boşaltıldı.

Fotoğraf: Aytekin Kalender/DHA

MAHSUR KALANLAR TAHLİYE EDİLDİ

Pazar ilçesi Irmak köyünde heyelan sonucu mahsur kalan 2 kişi, 2 saat sonra kendi imkanları ile kurtuldu. Ardeşen ilçesinde mahsur kalanlar da AKUT ekiplerinin yardımıyla kurtarılarak güvenli bölgeye tahliye edildi. Evinde rahatsızlanan ve mahsur kalan bir kadın da AKUT ekipleri tarafından sedye ile alınarak ambulansa taşındı.

1 EV ÇÖKTÜ, 20 EV BOŞALTILDI

Pazar ilçesi Irmak köyünde şiddetli yağış heyelana neden oldu. Köy camisinde görev yapan imamın kaldığı lojmanın çevresinde heyelan meydana geldi. Cami imamı Tayyip Sırtlı, eşi ve 2 çocuğuyla birlikte evi son anda terk etti. Bu sırada evin oturma salonu ve mutfak kısmı heyelanla çöktü. Koltuk takımları, buzdolabı ve mutfak eşyaları dereye sürüklendi. Evin geri kalan kısmının da heyelan tehdidi altında olduğu belirtildi. Irmak köyünde heyelan riski taşıyan, zemin ve bodrum katları balçıkla kaplanan 20 ev, tedbir amacıyla boşaltıldı. Köyde kısmen toprak altında kalan 6 evde hasar oluştu.

Fotoğraf: Aytekin Kalender/DHA

Cami lojmanında kalan İmam Tayyip Sırtlı, şiddetli yağmur başladığı sırada evin çevresinde kaymalar yaşandığını belirterek, "Çok tedirgin olduk. Hemen eşim ve 2 çocuğumla evi apar topar terk ettik. Bir süre sonra evin bir bölümü çöktü. Komşumuz geldi, bizi alıp aracıyla götürdü. Sabah eve geldiğimizde salon ve mutfak bölümünün çöktüğünü gördük. Eşyalarımız dere yatağındaydı. Önemli olan cana bir şey gelmemesi. Çok şükür ucuz atlattık" dedi.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, gece boyu etkili olan şiddetli yağışların 4 ilçede sel ve heyelanlara neden olduğunu belirterek bazı köy ve mahalle yollarının hasar gördüğünü, kapalı karayolunun da ulaşıma açıldığını söyledi. Mahsur kalanların gece ekipler tarafından kurtarıldığını ifade eden Vali Bektaş, bölgede hasar tespit çalışmalarının başladığını söyledi. (DHA)

Fotoğraf: Muhittin Sandıkçı/AA

 

Fotoğraf: Muhittin Sandıkçı/AA

Fotoğraf: Muhittin Sandıkçı/AA

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ağustos 2018 13:21
www.evrensel.net
ETİKETLER RizeHeyelanSel