‘Kadın adası'nda tatil 4 bin avro

Ekran görüntüsü: SuperShe adası instagram hesabından

‘Kadın adası'nda tatil 4 bin avro

Finlandiya'da sadece kadınların tatil yapması için düzenlenen Supershe adasına şu ana kadar 8 bin 500 başvuru yapıldı.

Murat KUSEYRİ
Stockholm

ABD’li iş kadını Kristina Roth’un Finlandiya’da satın aldığı ve sadece kadınların tatil yapması için düzenlediği adasına kadınlardan yoğun ilgi var. Temmuz ayında açılan adada kalabilmek için bugüne kadar 8 bin 500 kadın başvuruda bulundu. Ancak kadınların adaya kabul edilmeleri için 4 bin avro ödemeleri gerekiyor. Roth ise adadaki tesislerde kadınların kendi ürettiklerini sattıklarını belirtelerek “kadınların özgürleşmesine katkı sağladıkları”nı savunuyor.

ŞİRKETİNİ SATIP ADA KURDU

ABD’de bilişim teknoloji sektöründe yıllık cirosu 65 milyon dolar olan şirketini satan Roth, İsveç asıllı bir Finlandiyalı ile evlendikten sonra Finlandiya’ya taşındı.

“Sadece kadınların tatillerini yapabilecekleri” bir ada kurmak ve işletmek isteyen Roth, Finlandiya’nın 90 kilometre batısındaki Supershe adını verdiği 8 hektar genişliğindeki adayı satın aldı. Adada bulunan ahşap eski kulubeleri modernleştirdi, yoga ve masaj yapılacak kulubeler, salıncaklar ve banklar yaptırdı. İki yıl süren hazırlıktan sonra geçtiğimiz ay müşteri kabul etmeye başladı.

HER HAFTA SADECE 8 KADIN

Roth, adada kalmak için başvuruda bulunanlardan her hafta sadece 8 kadını misafir ediyor. Kadınlar adada sadece 5 gün kalabiliyor. Bu yıl başvuruda bulunan 8 bin 500 kadından sadece 120’sinin taleplerine olumlu yanıt verildi. Adada 5 gün kalan kadınlar, katıldıkları programlara göre en az 4 bin avro ödüyor.

Adayı görmeleri için gazetecilere açan Roth, “fiyatın çok pahalı olduğu” eleştirilerini ise kabul etmiyor. Roth, “Siz sadece buz dağının tepesini görüyorsunuz. Burada Finlandiyalı kadınların kendi yaptıkları kozmetik ürünler ve sanatları var. Kendi ürün ve hizmetlerimizi kendimiz üreterek kadınların özgürleşmesine katkıda bulunuyoruz. Yemekler çevreden elde ettiğimiz ürünlerden geliyor ve bir sürü insana iş veriyoruz” diyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 10 Ağustos 2018 00:30
www.evrensel.net
ETİKETLER Finlandiya