Beylikdüzü Belediyesi’nin okullarda yaptığı tadilatlar durduruldu

Fotoğraf: Beylikdüzü Belediyesi

Beylikdüzü Belediyesi’nin okullarda yaptığı tadilatlar durduruldu

Beylikdüzü'deki okullarda tadilat ve iyileştirme faaliyeti yürüten belediyenin çalışmaları İlçe Milli eğitim Müdürlüğünce durduruldu.

Dört yıldır ilçede bulunan tüm kamu okullarının tadilat ve iyileştirme faaliyetlerini yürüten Beylikdüzü Belediyesi’nin bu yılki çalışmaları, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okul müdürlerine verilen talimatla durduruldu. Yaşanan bu olaya tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat,“Eğitimi küçük siyasi oyunların içine çekmek çok yanlış olur. İBB de bizimdir, Beylikdüzü Belediyesi de bizimdir. Aralarında işbirliği yaparlar daha çok okula daha çok hizmet ederler” şeklinde konuştu. 

Beylikdüzü ilçesinde 4 yıldır tüm kamu okullarının tadilat ve iyileştirme faaliyetlerini yürüten Beylikdüzü Belediyesi tarafından, bu yıl da gelen resmi talepler neticesinde yaklaşık 30 okulda tadilat faaliyetlerine başlandı. Ancak, Belediyeye bağlı ekipler okullardaki faaliyetlerini sürdürdükleri sırada İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden okul müdürlerine verilen talimatla, ekiplerin okullardan çıkarılması talep edildi.

4 yıldır yürütülen bu hizmetin ani bir kararla engellenmek istenmesine karşı tepkisini Beylikdüzü Yakuplu 125. Yıl İmam Hatip Ortaokulu’nda yaptığı basın açıklamasında dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, “Eğitim Türkiye’nin en önemli sorunu. Ne yazık ki bu soruna ‘en büyük sorun’ demeye başladığımız zamanların üzerinden de yıllar geçti. Yıllar gelip geçti ama sorunlar çözülmediği gibi, eğitimdeki kaotik gelişmeler birbirini izledi. Bir koyulup bir kaldırılan sınavlardan tutun da, değişen müfredata kadar sorunlar halen devam ediyor. Sadece bu değil, kentlerin hızlı nüfus artışı ile büyük şehirlerdeki devlet okullarının fiziki yapısı yoğun talebe yanıt vermekte zorlanıyor. Okullar daha hızlı yıpranıyor, araç gereçler daha çabuk eskiyor. Yani eğitim kurumlarımız fizikiyle de ruhuyla da sıkıntı içinde” diye konuştu. 

TEK GAYE ÇOCUKLARIN KONFORUNU SAĞLAMAK

Eğitim hayatındaki bu çalkantılardan çocukların mümkün olduğu kadar az etkilenmelerini sağlamanın en önemli görevler arasında olduğunu belirten Karabat, “Tek gaye, devlet okullarının standartlarını yükseltip, buradaki öğrencilerin özel okullarda olduğu gibi daha konforlu hizmet almasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin 4 yılda ilçedeki okulların tadilatına ve 2 adet yeni okul yapılmasına 40 milyon liradan fazla bütçe ayırdığını belirten Karabat, “8 Ağustos tarihinde Belediye’nin okullarda yaptığı tadilat ve iyileştirme çalışmaları durduruldu. Durduk yerde ‘Beylikdüzü Belediyesi okullarımızı daha konforlu hale getirmesin’ diye bir istek olur mu? 4 yıldır yapılan şey neden dursun? Ama durduruluyor. Çünkü okulları Beylikdüzü Belediyesi değil İBB tamir edecekmiş. Türkiye’nin en büyük derdi eğitim. Eğitimi küçük siyasi oyunların içine çekmek çok yanlış olur. İBB de bizimdir, Beylikdüzü Belediyesi de bizimdir. Aralarında işbirliği yaparlar daha çok okula daha çok hizmet ederler. Birlikte çalışma, eğitime katkı böyle olur. Diğer türlüsü ne hizmettir ne katkıdır.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 18:41
www.evrensel.net