Belarus’ta gazetecilere gözaltı; RSF ve Avrupa Konseyinden tepki geldi

Fotoğraf: Pixabay

Belarus’ta gazetecilere gözaltı; RSF ve Avrupa Konseyinden tepki geldi

Belarus'un başkenti Minsk'te 7 ve 8 Ağustos tarihlerinde yapılan operasyonlarla bir grup gazeteci gözaltına alındı.

Belarus’ta aralarında Alman haber ajansı Deutsche Welle muhabiri Paulyuk Bikovski'nin de bulunduğu bir grup gazeteci gözaltına alındı. Gazeteciler, resmi haber ajansının veri bankasını yasa dışı bir şekilde kullanmakla suçlanıyor.

Belarus'un başkenti Minsk'te 7 ve 8 Ağustos tarihlerinde yapılan operasyonlarla bir grup gazeteci gözaltına alındı. Evinde arama yapılan Deutsche Welle Rusça Servisi muhabiri Bikovski, Çarşamba sabahı Facebook profilinden yaptığı paylaşımda, “Soruşturma Komitesi bana geldi” ifadesini kullandı. Kendi de gazeteci olan eşi Volha Bikovskaya da yapılan aramayı Facebook üzerinden duyurdu.

AJANS HABERLERİNİN ‘ÇALINDIĞI’ İDDİA EDİLİYOR

DW Türkçe’de yer alan habere göre, bir gün önce de ülkenin en tanınmış bağımsız medya kurumları arasında yer alan “tut.by” haber portalı ve “BelaPAN” adlı haber ajansının ofislerinde de arama yapılmıştı. Bikovski’nin yanı sıra "tut.by” sitesinin genel yayın yönetmeni Maria Solotova ve ekibindeki gazeteciler Anna Kaltigina ve Galina Ulasik ile "BelaPAN” haber ajansından Tatiana Korovenkova'nın da aralarında bulunduğu bağımsız gazetecilere, Belarus'taki resmi haber ajansı BelTA’nın ücrete tabi hizmetlerinden yasa dışı yollardan yararlanıldığı suçlamaları yöneltiliyor.

‘SİYASİ BİR SALDIRI’

Deutsche Welle’ye konuşan Bikovski’nin eşi Volha Bikovskaya, eşinin gözaltına alınmasının arkasında, sözde gayriresmî yollardan "BelTA” aboneliğinden yararlanmakla suçlanan bağımsız gazetecilere yönelik yürütülen siyasi bir saldırının olduğuna inanıyor. “Kanımca, eşimin, aynı benim gibi, bu olayla hiçbir ilgisi yok” diyen Bikovskaya, soruşturmanın aslında Belarus’taki bağımsız gazeteciliği hedef aldığını ve abonelikle ilişkili mali çıkarlarla bir ilgisi olmadığını vurguluyor. Bikovskaya, “Bu tamamıyla saçma bir vaka” diye ekliyor.

'HIRSIZLIĞIN HİÇBİR ANLAMI YOK'

Belarus İçişleri Bakanlığı, suçlamaların yöneltildiği kişilerin iki yıl zarfında yaklaşık 15 bin ajans haberini, abonelik ücreti ödemeden kullandığını iddia ediyor. Ancak "tut.by” ve diğer bağımsız medya kuruluşlarının çalışanları ajans haberlerini “çalmanın” bir anlamı olmadığını, “BelTA” haberlerinin zaten sadece ilk 15 dakika boyunca ücretli olduğunu, sonrasında herkes tarafından kullanılabildiğini belirtiyor ve tüm bir yazı işleri için aylık abone ücretinin de yaklaşık 300 euro olması nedeniyle, yasa dışı yoldan ajans haberlerini kullanmanın hiçbir manası bulunmadığını vurguluyor.

RSF VE AVRUPA KONSEYİNDEN TEPKİ

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü (RSF) ve Avrupa Konseyi, bağımsız gazetecilerin gözaltına alınmasını protesto etti ve soruşturmaların şeffaf bir şekilde yürütülmesini talep etti. Ancak Belarus Dışişleri Bakanlığı siyasi bir baskı iddiasının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirterek gözaltıların “basın özgürlüğü veya bağımsız gazetecilik ile hiçbir ilgisi olmadığını” ifade etti. (MEDYA SERVİSİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 16:52
www.evrensel.net
ETİKETLER Basına Özgürlük