TÜRSAB, booking.com'dan sonra yeni davalara hazırlanıyor

booking.com internet sitesi ekran alıntısı

TÜRSAB, booking.com'dan sonra yeni davalara hazırlanıyor

Booking.com adlı internet sitesinin Türkiye'deki faaliyetlerinin durmasına sebep olan TÜRSAB Airbnb, Agoda ve Skyscanner'a da dava açmaya hazırlanıyor

Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması için başvuruyu yapan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) benzer sitelere ilişkin dava açmaya hazırlanıyor.

TÜRSAB'ın geçtiğimiz yıl booking.com adlı internet sitesine açtığı dava sonucunda site, haksız rekabete neden olduğu ve vergi ödemediği gerekçesiyle Türkiye’den otel rezervasyonuna kapatılmıştı. TÜRSAB'ın şimdi de booking.com'a benzer şekilde yurtdışı merkezli, Türkiye’de vergi ödemeyen online rezervasyon sitelerine dava açmaya hazırlandığı belirtildi.

webrazzi.com'da yer alan haberde TÜRSAB’ın 20’ye yakın internet sitesi hakkında hukuki işlem başlatma kararı aldığı ifade ediliyor. İsmi geçen 20 site arasında Airbnb, Agoda, Skyscanner ve Expedia gibi dünyaca ünlü rezervasyon siteleri de bulunuyor. TÜRSAB, 20’ye yakın internet sitesinin Türkiye pazarında kazanç elde etmesine rağmen vergi ödemeyerek haksız rekabet içerisinde bulunduğunu ifade ediyor.

Booking.com’a Türkiye’den erişimin engellenmesinin ardından şirket yetkilileri, Mayıs 2017’de Türkiye’ye gelerek dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir görüşmüş fakat durumda somut bir değişiklik sağlanamamıştı. Hâlâ sonuçlanmayan booking.com davasının ise TÜRSAB’ın bu tutumuyla birlikte uzunca bir süre sonuçlanmayacağı ifade ediliyor. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 11:17
www.evrensel.net
ETİKETLER booking.comTÜRSAB