Arjantin senatosu kürtajı serbest kılan yasa tasarısını reddetti

Fotoğraf: Murat Kuseyri/EVRENSEL

Arjantin senatosu kürtajı serbest kılan yasa tasarısını reddetti

Arjantin parlamentosundan geçen ve gebeliğin 14. haftasına kadar kürtajı serbest hale getiren yasa tasarısı senato tarafından reddedildi.

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de Senato, tercihe bağlı kürtajı, gebeliğin 14. haftasına kadar serbest hale getiren yasa tasarısını reddetti. Senato’da 15 saat süren oturumda görüşülen tasarı, 31’e karşı 38 oyla reddedildi.

Tasarının görüşüldüğü saatlerde, kürtaj hakkını desteklediklerinin simgesi olan yeşil şallarıyla on binlerce kadın, yağan yağmura rağmen Kongre dışında bekleyerek sabah 03.00’e kadar süren oturumu dev ekranlardan izledi. Ülke dışında yaşayan Arjantinli kadınlar da yaşadıkları kentlerde eylem yaparak tasarıya destek vermişti.

Arjantin'de yoğun tartışmalara yol açan tasarı, Parlamentonun alt kanadında temmuz ayında yine 20 saatin üzerinde süren bir oturumla kabul edilerek Senato’ya gönderilmişti. O gece de Arjantinli on binlence kadın Kongre önünde sabahlamış, ertesi günkü kutlama yürüyüşüne yüz binler katılmıştı. Sağcı Devlet Başkanı Mauricio Macri ise Senato'nun onaylaması halinde tasarıyı imzalayacağını belirtmişti.

Arjantin’de kürtaja halen ancak tecavüz vakalarında ve sağlığı etkileyebilecek hallerde izin veriliyor.

İSVEÇ’TEN DESTEK

İsveç’in başkenti Stockholm’de de dün akşam Arjantinli kadınlar kürtaj hakkı için meydanlardaydı. Mynttorget Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar, ellerinde kürtaj hakkının yasalaştırmasını talep eden pankratlar taşıdı.

Gösteride bir konuşma yapan 31 yaşındaki Laura Rodrigez Linares, Arjantinli kadınların ortak taleplerini dile getirmek için bir araya geldiklerini belirterek “Biz Arjantin’deki senatörlerimizden kürtajı serbest bırakan yasaya oy vermelerini istiyoruz. Hiç kimse yasadışı kürtaj yaparak ölmek zorunda kalmamalı” dedi.

34 yaşındaki Luisa Yohia da, “Arjantinli kadınlara destek verdiğimizi göstermek için buradayız. Bu gece dünyanın her yanında eylemler var. Arjantin’de 1 milyon belki 2 milyon insan sokaklarda yatıyor, dans ediyor ve senatonun kararını bekliyor” dedi.

İsveç Eşit Cinsel Haklar Federasyonu da (RFSU), kadınların eylemine destek verdi. (DIŞ HABERLER)

Ertan Erol: Arjantin'de kürtaj hakkı tartışmaları ve 8 Ağustos

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 11:39
www.evrensel.net
ETİKETLER ArjantinKürtaj