İsrail'le Hamas arasındaki ateşkes yürürlüğe girdi

Fotoğraf: Ashraf Amra/AA

İsrail'le Hamas arasındaki ateşkes yürürlüğe girdi

İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes 22.45 itibariyle yürürlüğe girdi. İsrail'in bugünkü saldırılarında Gazze'de biri bebek 3 kişi ölmüştü.

İsrail ve Hamas arasında Mısır'ın ara buluculuğunda ateşkes sağlandı. Ateşkes, 22.45'te yürürlüğe girdi.

HAVA SALDIRILARINDA 3 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

Öte yandan bugün İsrail'in, Gazze'nin farklı bölgelerine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli yaşamını yitirdi, 12 kişi yaralandı.

İsrail uçaklarının gece yarısından sonra Gazze'ye düzenlediği saldırıda Filistinli aileye mensup biri bebek 2 kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin orta kesiminde yer alan El-Caferavi bölgesine düzenlediği hava saldırısında, İnas Muhammed İhmaş (23) isimli hamile kadın ile 1,5 yaşındaki bebeği Beyan'ın hayatını kaybettiğinini, eşi Muhammed'in ise yaralandığını duyurdu.

Kudra ayrıca, dün akşamdan bu yana düzenlenen saldırılarda yaralanan Filistinlilerin sayısının 12'ye yükseldiğini belirtti.

Fotoğraf: Mustafa Hassona/AA

İLK SALDIRIDA 1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail'in saldırılarında kimliği henüz açıklanmayan 1 hayatını kaybetti, 6 kişi yaralandı. 

İsrail ordusu ise Gazze'de 12 bölgenin hava saldırılarıyla vurulduğunu açıkladı. 

Ordunun açıklamasında ayrıca "Gazze'den İsrail tarafına 70'ten fazla roket atıldığı" ileri sürüldü. Atılan bu roketlerden 11'nin Gazze sınırında bulunan hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer roketlerin büyük bir bölümünün boş arazilere düştüğü belirtildi. 

İsrail basını ise atılan roketler nedeniyle 9 İsraillinin yaralandığını aktardı. İsrail tarafında roket sirenlerinin ara ara çalmaya devam ettiği ifade edildi. 

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA

KASSAM TUGAYLARI, ROKET SALDIRILARINI ÜSTLENDİ

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail tarafına düzenlenen saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Kassam tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filistin direnişinin, Gazze sınırında "düşmana" (İsrail) ait noktaları çok sayıda roketle vurduğu belirtildi.

Fotoğraf: Ali Jadallah/AA

NETANYAHU GÜNVENLİK KABİNESİNİ TOPLADI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze'deki artan gerginlik sebebiyle güvenlik kabinesini başkent Tel Aviv'de acil toplantıya çağırdı. Toplantıya İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın yanı sıra üst düzey komutanlar katıldı. 

Bu toplantı öncesi Savunma Bakanı Liberman da ordu komutanlarıyla acil toplantı yapmıştı. 

İsrail ordusu akşam saatlerinde Gazze'den sınırda çalışan bir iş makinasına ateş atıldığını ileri sürerek Gazze'nin doğusunda Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait bir gözetleme kulesine top mermisiyle iki saldırı düzenlemişti.

Bu saldırının ardından Gazze sınırının İsrail tarafından roket sirenleri çalmaya başlamış, İsrail uçakları da Gazze'deki bazı bölgelere hava saldırısı başlatmıştı. 

Fotoğraf: Ashraf Amra/AA

(Kudüs/AA)

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 23:24
www.evrensel.net
ETİKETLER İsrailGazze