Irak Kürdistanı ulaşım kartı, sınır dışı gerekçesi oldu

Fotoğraf: Metehan Ud/EVRENSEL

Irak Kürdistanı ulaşım kartı, sınır dışı gerekçesi oldu

Üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı ulaşım kartı bulunan Iraklı mültecinin sınır dışı edilmek üzere alıkonulduğu ortaya çıktı.

Metehan UD
İzmir
 

Üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı toplu ulaşım kartı bulunan Iraklı mülteci sınır dışı edilmek üzere alıkonulduğu sırada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni için Türkiye’de idi.
 
OHAL ile birlikte artan hak ihlallerinden Türkiye’de yaşayan mülteciler de nasibini almayı sürdürüyor. Mültecilerin yargı denetimine tabi tutulmadan zorla geri gönderilmesinin önünü açan kararnamenin uygulanması ile birlikte mülteciler üzerindeki baskı artarak devam ediyor. OHAL bitse de OHAL’in polislere getirdiği olağanüstü yetkiler kullanılmaya devam ediyor.
 
İzmir’de başta Basmane ve otogar olmak üzere kent genelinde, kimlik kontrolünden geçirilen ‘yabancılar’ın kimlik kartına veya başvuru belgesine el konuluyor ardından üzeri aranıyor ve telefonundaki mesajlar, fotoğraflar ve sosyal medya mesajları inceleniyor. ‘Sakıncalı’ bir şey tespit edilen mülteciler gözaltına alınarak emniyet birimine gönderiliyor. Buradaki işlemlerin ardından mülteciler Göç İdaresi ekipleri tarafından alıkonuluyor ve aynı gün içinde haklarında ‘terör’ ve ‘ Kamu güvenliğini bozma’  gibi gerekçelerle sınır dışı kararı çıkarılarak geri gönderme merkezine yollanıyor.
 
Yakın zamanda İzmir’de bu şekilde alıkonulan Iraklı bir mülteci için aynı uygulama yapıldı. Üzerinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimine ait toplu ulaşım kartı bulunan Iraklı mülteci işlemlerinin ardından Harmandalı’daki geri gönderme merkezine yollandı. Hakkında ‘terör’ gerekçesi ile sınır dışı kararı verilen mülteci burada uzun süren tutulduktan sonar Gaziantep’teki başka bir geri gönderme merkezine yollandı. Göç İdaresinin konuyla ilgili açıklama yapmamasından kaynaklı Iraklı mülteci ile ilgili ayrıntılı bir bilgiye ulaşamadık. Sınır dışı yapılıp yapılmadığını ve geri gönderme kararına karşı dava açıp açmadığına dair bilgi edinemedik. Ayrıca, Iraklı mültecinin Avrupa’ya geçmek için Türkiye’ye gelmeyi tercih ettiğini öğrendik. 

IKBY BAŞKANI BARZANİ TÜRKİYE’DE İDİ

Olayın bir başka çarpıcı yanı; Iraklı mültecinin Harmandalı GGM’de tutulduğu sıralarda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni için Türkiye idi.  

H.M’YE SINIR DIŞI KARARINA AYM’DEN TEDBİR 

İzmir’de cep telefonu incelemesi sırasında sosyal medya hesaplarında ‘Newroz Piroz Be’ yazılmış olduğu gerekçesiyle sınır dışı edilmek üzere Harmandalı Geri Gönderme Merkezine gönderilen Suriyeli mülteci H.M. hakkında, Anayasa Mahkemesi tedbir kararı verdi. AYM Birinci Bölüm tarafından verilen kararda “Somut olayda başvurucunun yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunup bulunmadığının değerlendirilebilmesi için bilgi ve belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte araştırma sürecinde sınır dışı işleminin gerçekleştirilmesi halinde ise telafisi imkansız sonuçlar ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle ilgili ilgi ve belgeler toplandıktan sonra yeniden değerlendirilmek üzere bu aşamada başvurucunun ülkesine sınır dışı edilmesine dair işlemin geçici olarak durdurulmasına karar verilmiştir” denildi.  Suriyeli Mülteci H.M’nin avukatı aracılığı ile sınır dışı kararının açmış olduğu iptal davası devam ediyor.

OHAL KHK’Sİ İLE DÜZENLENDİ

29 Ekim 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 676 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin  “Güvenlik ile İlgili Düzenlemeler” başlıklı ikinci bölümünde 04.04.2013 tarihli ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 3 ayrı maddesi değiştirildi. Düzenlemeye göre, kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından tehdit oluşturduğu düşünülen veya uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından tanımlanan terör örgütleriyle ilişkisi olduğu değerlendirilerek sınır dışı kararı verilen ‘yabancılar’ için yargı süreci devre dışı bırakılıyor. Bu kişiler, idarenin kararına karşı açtıkları davanın sonuçları beklenmeden sınır dışı edilebilecek. Söz konusu Suriyeliler ise ‘güvenli’ olarak kabul edilen Türkiye’nin kontrolündeki Afrin’e gönderiliyor.

Son Düzenlenme Tarihi: 09 Ağustos 2018 17:19
www.evrensel.net