50 derecede 13 saat çalışan işçiler: Çare emek örgütleri ama yoklar

Fotoğraf: MA

50 derecede 13 saat çalışan işçiler: Çare emek örgütleri ama yoklar

Urfa’da 50 derece sıcakta düşük ücret ve sosyal güvenceden yoksun 12-13 saat çalışmak zorunda kalan tarım işçileri, çareyi emek örgütlerinde görüyor.

Erdoğan ALAYUMAT

Urfa’nın Bozova, Birecik, Suruç, Halfeti ve Hilvan ilçeleri ile Antep’in Nizip, Karkamış ve diğer ilçelerinde sabahın ilk ışıklarında yola koyulan tarım işçileri, 40-50 derece sıcağın altında 12-13 saat çalıştırılıyorlar. Sosyal güvenceden yoksun çalıştırılan işçiler, günlük ortalama 50 ile 70 TL arasında yevmiye alıyor. Sabah 05.00 saatlerinde kamyon kasalarında tarlalara taşınan işçiler, aynı şekilde evlerine dönüyor.

Her yıl yüzlerce tarım işçisi çalışma koşullarından kaynaklı iş cinayetlerinde can verirken, yetkililerden işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi için herhangi bir girişim söz konusu değil. Urfa’da işçilerin örgütlenebileceği bir sendika, dernek veya kooperatif bulunmazken, dönem dönem işçilerin yaptığı bireysel eylemler de çalışma koşullarını düzeltmeye yetmiyor.

Fotoğraf: MA

‘SOSYAL GÜVENCEMİZ YOK’

 Urfa’da 50 derece sıcağın altında çalışan binlerce tarım işçisinden biri de Mehmet Melle Xelil. 5 Yıl önce Kobanê’de IŞİD saldırılarından ailesi ile birlikte Türkiye’ye sığınan Xelil, Türkiye’de bulunduğu süre içinde inşaat, tekstil ve tarım alanlarında işçilik yaparak ailesini geçindiriyor. 7 kişilik ailesi ile birlikte Suruç sınırından Türkiye’ye gelen Xelil, başta Çukurova bölgesi olmak üzere birçok kentte işçilik yapıyor. Bu yıl fıstık bahçelerinde çalışan Xelil, kazandığı paranın bir kısmını Kobanê’de olan aile fertlerine gönderiyor, diğer kısmı ile ise kendi ve çocuklarının geçimini sağlıyor.

 Suriyeli olduğu için Türkiye’de mecburen hiçbir sosyal güvence olmadan çalışmak zorunda olduğunu belirten Xelil, yaşam şartlarının kendileri için çok zor olduğunu söyledi. Urfa sıcağında çalışmanın zorluklarına değinen Xelil, sözlerini şöyle sürdürdü: “50 derece sıcağın altında çalışmak çok zor bazen ağaçlara çıkıyorum ve her an bir iş kazası olma ihtimali var. Sağlık güvencem olmadığı için hastaneye gitme şansım yok. Benim gibi bir çok işçi güneş çarpmasından şikayetçi. Sıcağın en yoğun olduğu zaman biz tarlada çalışmak zorunda kalıyoruz bu da beraberinde birçok riski beraberinde getiriyor. Türkiye’de emeğin değeri yok hele bir de Suriyeli isen bu değer daha da düşüyor.”

‘GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ’

 Urfa’nın Halfeti ilçesinde fıstık bahçelerinde çalışan Müslüm Akşahin ise çalışma koşullarını “Görünen köy kılavuz istemez” diyerek tarif ediyor. Yaptıkları işin çok yorucu ve zor olduğunu dile getiren Akşahin, 50 derece sıcağın altında sosyal güvenceden yoksun günde 13 saat çalıştığını karşılığında 100 TL yevmiye aldığını söyledi. Kendi çalıştıkları bahçede yevmiyelerinin biraz yüksek olduğunu dile getiren Akşahin, başka bahçelerde 60 TL’ye kadar yevmiyelerin düştüğünü belirtti.

 Yaptığı işin sadece fıstık toplamak olmadığını vurgulayan Akşahin, hasat zamanından önce her ağaçla ayrı ilgilendiğini ve ciddi emek isteyen bir iş olduğunu hatırlatarak, “Kendi evladına nasıl bakıyorsam fıstık ağaçlarına da öyle bakıyorum” diye konuştu. Patronlar için fıstık yetiştiriciliğinin kârlı olduğunu anlatan Akşahin, işçiler için ise bu işin bir kârının olmadığını sadece aldığı günlük yevmiye ile yetinmek zorunda kaldığını dile getirdi.

‘DÜŞÜK ÜCRETE MECBUR BIRAKIYORLAR’

Tarım da çalışan binlerce işçinin düşük ücretlere mecbur bırakıldığını  Akşahin, “Tarım sektöründe her yer aynı politikayı uygulamıyor. Bazı yerler ücretleri yüksek tutuyor ancak çoğunluğu düşük ücretle işçileri çalıştırıyor. İşçilerin seçme şansı yok evine ekmek götürebilmesi için güvencesiz ve düşük ücretli işleri kabul etmek zorunda kalıyorlar. İşçiler kendi içinde bir birlik olmadığı için bu şartlar altında çalışmak zorundayız. Birlik olursak eğer bu şartları değiştirebiliriz ama bunun için sendikaların ve emek örgütlerinin yardımına ihtiyacımız var.” (Urfa/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ağustos 2018 17:15
www.evrensel.net
ETİKETLER Urfa