121 general ve amiralin atanmalarına yönelik karar yayımlandı

TSK amblem

121 general ve amiralin atanmalarına yönelik karar yayımlandı

General ve amirallerin atanmalarına yönelik karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığında 74, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 25, Hava Kuvvetleri Komutanlığında 22 olmak üzere toplamda 121 general ve amiralin yeni görev yerleri belli oldu.

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla oramiralliğe terfi eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal ile orgeneralliğe terfi eden 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel yeni rütbeleriyle aynı görevlerini sürdürecek.

General ve amirallerin atanmalarına yönelik karar, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığında 74, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 25 ve Hava Kuvvetleri Komutanlığında 22 komutana yönelik atama işlemleri gerçekleştirildi. Bu isimlerden çoğu yeni görevlere getirilirken bazıları da yeni rütbeleriyle aynı görevlerinde kaldı.

Buna göre, bu seneki Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) oramiralliğe terfi eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal ile orgeneralliğe terfi eden 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel yeni rütbeleriyle aynı görevlerine devam edecek.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına Korgeneral Yavuz Türkgenci atanırken, YAŞ kararlarıyla bu sene korgeneralliğe terfi eden Genelkurmay Harekat Başkanı Kemal Yeni 3. Kolordu Komutanı oldu. Korgeneralliğe yükseltilen bir diğer isim olan Sinan Yayla ise Diyarbakır'daki 7. Kolordu Komutanlığı görevini yeni rütbesiyle sürdürecek.

YAŞ kararları kapsamında görev süresi bir sene uzatılan Şırnak'taki 23'üncü Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Veli Tarakcı 9. Kolordu Komutanlığına atanırken, Tümgeneral Levent Ergün Genelkurmay Harekat Başkanı oldu.

YAŞ kararlarıyla tümgeneralliğe yükseltilen Özel Kuvvetler Komutanı Ahmet Ercan Çorbacı yeni rütbesiyle aynı görevine devam ederken Şura ile görev süresi bir sene uzatılan Tuğgeneral Halil Soysal Şırnak'taki 23' üncü Piyade Tümeninin yeni komutanı oldu.

Yeniden yargılama sonucu beraat eden ve YAŞ kararlarıyla tuğgeneral olan Özel Kuvvetler Kurmay Başkanı İlkay Altındağ, atama kararları kapsamında 1. Özel Kuvvet Tugay Komutanlığına getirildi.

Genelkurmay Genel Sekreteri Tuğgeneral Muammer Alper, Hakkari'deki Dağ ve Komando Tugay Komutanlığına atanırken Genelkurmay Genel Sekreterliğine Tuğgeneral Mehmet Özeren getirildi. Kayseri'deki 1. Komando Tugayının Komutanı Tuğgeneral Ersin Altay, Bolu'daki 2. Komando Tugayının Komutanı ise Tuğgeneral Oğuz Tozak oldu.

Bu seneki YAŞ'ta terfi eden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Koruma Müdürü Albay Mustafa Köksal Milli Savunma Bakanlığı emrinde görevlendirilirken Akar'ın Özel Kalem Müdürü Albay Remzi Albasan da Milli Savunma Bakanı Özel Kalem Müdürlüğüne getirildi.

Harp Filo Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem, Kuzey Deniz Saha Komutanı olurken, Tümamiral İbrahim Özdem Koçer, Amfibi Görev Grup Komutanlığına atandı.

Tuğamiral Berker Emre, Tok Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanlığına, Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, İstanbul Boğaz Komutanlığına, Tuğamiral Yalçın Payal, Deniz Harp Okulu Komutanlığına, Tuğamiral Levent Kerim Uça ise Çanakkale Boğaz Komutanlığına atandı.

Bu sene YAŞ kararları kapsamında tuğamiralliğe terfi eden Hasan Özyurt, atama kararları kapsamında Güney Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi.

YAŞ kararları kapsamında Sualtı Taaruz Komutanlığı (SAT) bünyesinden iki amiral çıkmış, Sualtı Taaruz Komutanı Albay Mustafa Turhan Ecevit ile SAT Komutan Yardımcısı Albay Ercan Kireçtepe bir üst rütbeye terfi ettirilerek tuğamiral olmuştu. Atama kararlarıyla Ecevit yeni rütbesiyle görevine devam ederken Tuğamiral Kireçtepe İskenderun Deniz Üs Komutanı olarak atandı.

Genelkurmay Plan Prensipler Başkanlığı Proje Geliştirme ve Kaynak Yönetimi Daire Başkanı Tümgeneral Reha Ufuk Er, Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanı oldu.

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tümgeneral Göksel Kahya, yine Bakanlık emrine atanırken Hava Harp Okulu Komutanı olan ve bu sene tümgeneralliğe terfi eden Rafet Dalkıran İzmir'deki 2. Ana Jet Üs Komutanı oldu.

Hava Harp Okulu Komutanlığına Tuğgeneral Erdoğan Gür atanırken 1. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Ali Özmen, 5. Ana Jet Üs Komutanlığına Tuğgeneral Tansel Çokuysal getirildi.

Bu seneki Şurada tuğgeneral olan Selim Karsavuranoğlu 7. Ana Jet Üs Komutanı olurken 8. Ana Jet Üs Komutanlığına ise Tuğgeneral Ersin Eser getirildi. (HABER MERKEZİ)

Son Düzenlenme Tarihi: 08 Ağustos 2018 10:24
www.evrensel.net
ETİKETLER TSKYAŞ