Yasakta hayatını kaybedenlerle ilgili  itirazlar da reddediliyor

Fotoğraf: MA

Yasakta hayatını kaybedenlerle ilgili  itirazlar da reddediliyor

Cizre'deki sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren Borçin'in ölümüne ilişkin açılan soruşturmaya takipsizlik verildi, karara itiraz da reddedildi.

Şırnak Cizre'deki yasak sırasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden Ata Borçin’e ilişkin açılan soruşturmaya verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz da reddedildi. “Yasağı ilan eden yetkililere kusur izafe etmek mümkün değil” denilen karar için AYM’ye başvuru yapıldı. Borçin’in oğlu ise, ambulansın gelmediğini, doktorların geç müdahale ettiğini ifade etmişti. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 tarihinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında kalp krizi geçirdikten sonra hayatını kaybeden 71 yaşındaki Ata Borçin’in ölümüne ilişkin Cizre Cumhuriyet Başsavcılığının “Görevi kötüye kullanma, taksirle öldürme” iddiasıyla açtığı soruşturma geçtiğimiz yılın sonralarında takipsizlikle sonuçlandırılmıştı.

‘YETKİLİLERE KUSUR İZAFE EDİLEMEZ’

Bunun üzerine avukatlar, “Sokağa çıkma yasağı ile Ata Borçin’in ölümü arasında sorumluluk gerektirecek bir illiyet bağı kurulayamayacağı, Ata Borçin’in ölümünde bir başkasına kusur izafe edilemeyeceği anlaşılmaktadır” denilen karar için Cizre Sulh Ceza Hakimliğine itirazda bulundu. 

Yapılan itirazı bir süre önce reddeden hakimlik de, Borçin’in kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini ve yasak ilan eden yetkililere ölümle ilgili kusur izafe etmenin mümkün olmadığını savundu. 

Hakimlik kararında ayrıca, müşteki tarafça öne sürülen iddiaların yeterince araştırıldığını, eksik inceleme yapıldığı iddiasının yerinde olmadığını ve kamu davası açılması için yeterli nedenlerin bulunmadığını kaydetti. 

Söz konusu kararın ardından avukatların, Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuruda bulundukları öğrenildi.  

‘112 GELMEDİ, DOKTORLAR GEÇ MÜDAHALE ETTİ’

Babasının hayatını kaybetmesinde sorumlu olanlar hakkında şikayetçi olan oğul Mesut Borçin daha önce verdiği ifadede, babasının yasaktan dolayı stres içerisinde olduğunu ve yasağın ilan edilmesinin hemen ertesi günü rahatsızlandığını belirtmişti. 112’den ambulans istediklerini ifade eden Borçin, ambulansın gelmemesi üzerine babasını komşularının araçları ile hastaneye götürdüklerini ve doktorların geç müdahale ettiklerini dile getirmişti. (Şırnak/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 20:14
www.evrensel.net
ETİKETLER Cizre