Mercedes’ten ‘İran’la faaliyetleri durdurma’ kararı

Mercedes-Benz logo

Mercedes’ten ‘İran’la faaliyetleri durdurma’ kararı

Dünyanın en büyük araç üreticilerinden Mercedes, İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği’nin (AB) ABD’nin İran yaptırımlarına yönelik tepkisine rağmen Avrupalı şirketler İran’la ticari ilişkileri birer birer sona erdiriyor. Dünyanın en büyük araç üreticilerinden Mercedes, ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı.

Mercedes’in çatı şirketi olan dünyanın en büyük lüks segment ve ağır vasıta araç üreticisi olan Daimler, ABD’nin ekonomik yaptırımları nedeniyle İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı. Mercedes, daha önce İran ile sınırlı düzeyde faaliyet gösteriyordu.

Şirket sözcüsü, AFP’ye verdiği demeçte, “İran’da zaten sınırlı olan faaliyetlerimizi, uygulanan yaptırımlar uyarınca askıya aldık” dedi. Sözcü ayrıca, Daimler’in başta nükleer anlaşmanın geleceği olmak üzere siyasi gelişmeleri yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Daimler ayrıca, yerel şirketlerle olan ortaklık üzerinden yürüyen ve Mercedes kamyonlarına dönük üretim ve satış genişlemesini durdurduğunu belirtmişti.

AB, Fransa, İngiltere ve Almanya tarafından önceki gün yapılan ortak açıklamada, AB hukuku ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlı olunduğu bildirilmişti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 15:40
www.evrensel.net
ETİKETLER MercedesİranABD