07 Ağustos 2018 14:08
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 14:19

Zarrab'dan rüşvet aldığı iddia edilen gardiyan suçlamaları kabul etti

Yargı süreci devam eden Reza Zarrab'dan rüşvet aldığı iddia edilen Gardiyan Victor Casado'nun suçlamaları kabul ederek itirafçı olacağı belirtildi.

Zarrab'dan rüşvet aldığı iddia edilen gardiyan suçlamaları kabul etti

Reza Zarrab (Fotoğraf: DHA)

Paylaş

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının kilit ismi olan ve New York’ta federal mahkemede yargı süreci devam eden Reza Zarrab’dan 45-50 bin dolar arasında rüşvet aldığı iddia edilen Gardiyan Victor Casado’nun hakkındaki suçlamaları kabul ederek itirafçı olacağı açıklandı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey S. Berman, Mahkeme Hakimi Richard J. Sullivan’a yaptığı yazılı başvuruda, ara duruşmanın ertelenmesini istedi. Berman, erteleme gerekçesinde sanık Casado’nun daha önce kabul etmediği hakkındaki suçlamalara dair fikrini değiştirdiğini, sanık gardiyanın bir sonraki duruşma tarihinde hakkındaki suçlamaları kabul edeceğini beklediklerini belirtti. Başsavcı Berman, ayrıca daha önce planlanan davanın esastan görüleceği duruşma sürecinin durdurulmasını talep etti. Başsavcı Berman, erteleme talebini sanık Casado ve avukatlarıyla uzlaşarak aldıklarını belirtti.

CASADO SUÇLAMALARI REDDETMİŞTİ

20 yıl hapis istemiyle New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde tutuksuz olarak yargılanan Casado, daha önce çıkarıldığı mahkemede Hakim Sullivan’a hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini söylemiş, rüşvet almadığını öne sürmüştü.

Hakkında hazırlanan iddianameye göre 35 yaşındaki Gardiyan Casado’nun, aldığı 45-50 bin dolar rüşvet karşılığında ismi iddianamede yer almayan ancak “Mahkum 1” kod adıyla belirtilen bir mahkuma cezaevinde içki, cep telefonu, C vitamini ve bazı ilaçlar sağladığı iddia edilmişti.

Gardiyan Casado, 5 Nisan’da tutuklanmış, hakkında aralarında rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak gibi beş ayrı suçlamadan toplam 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Casado, tutuklandıktan bir süre sonra 200 bin dolar karşılığında kefaletle serbest bırakılmıştı.

17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab, İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını delme suçlamasıyla New York’ta tutuklandıktan sonra suçlamaları kabul etmiş ve savcılıkla anlaşmaya varmıştı. Aynı dava kapsamında tutuklanan Eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla 32 ay hapis cezası almıştı. Zarrab’ın anlaşma sonucu alacağı indirimli ceza ise henüz belli değil. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

AKP'ye göre dövizdeki yükseliş 'ekonomik temellerle izah edilemez'

SONRAKİ HABER

‘Birleşik Krallık yeni bir anlaşma istiyorsa Brexit'i ertelemeli’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa