Gazeteci Ataman’ın davasında işkence iddiaları soruşturulmamış

Fotoğraf: MA

Gazeteci Ataman’ın davasında işkence iddiaları soruşturulmamış

Gazeteci Ziya Ataman’ın davasında, iddianamenin dayanağı olan ifadenin işkenceyle alındığı belgelense de savcı, iddiaların soruşturulmadığını söyledi.

Gazeteci Ziya Ataman’ın da aralarında bulunduğu 9’u tutuklu toplam 19 kişinin yargılandığı davanın dördüncü duruşmasında da tahliye çıkmadı. Avukatlar iddianamenin tek dayanağının Kadir Ataman’ın ifadesi olduğunu bu ifadelerin ise işkence altında alındığının doktor raporu ile belgelendiğini söyleyerek tahliye ve beraat istedi. Savcı işkence iddialarının soruşturulmadığını söyledi, mahkeme ‘tutukluluğa devam’ dedi.

11 Nisan 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman’ın da aralarında bulunduğu 9’u tutuklu toplam 19 kişinin yargılandığı davanın 3’üncü duruşması görüldü. “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğünü Bozmak”, “Tasarlayarak Kamu Görevlisini Görevinden Dolayı Kasten Öldürme”, “Tasarlayarak Kamu Görevlisini Görevinden Dolayı Kasten Öldürmeye Teşebbüs”, “Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Teşebbüs”, “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Mallara Patlayıcı Madde Kullanmak Sureti ile Kasten Zarar Verme”, “Patlayıcı Madde Kullanmak Sureti ile Kasten Mala Zarar Verme”, “6136 Sayılı Kanuna Muhalefet”, “Bir Örgütün Faaliyeti Çerçevesinde Tehlikeli Maddenin İzinsiz Olarak Bulundurulması” iddialarıyla yapılan yargılamaya Şırnak 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Tutuksuz yargılananların katılmadığı duruşmaya gazeteci Ataman ve diğer tutuklular Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile tutuklu bulundukları cezaevlerinden katıldı. Tutuklu yakınları ve avukatların yanı sıra, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) avukatlarından Zelal Pelin Doğan da duruşma salonunda hazır bulundu.

TUTUKLULAR: OLAYLARIN MAĞDURUYUZ

Üzerlerine atılı suçlamaları ret eden tutuklular, dosyada somut delil olmadığı gibi yaşanan olayların da mağduru olduklarını kaydetti. Dosyaya delil olarak sunulan ifadenin işkence altında alındığının daha önce kanıtlandığını belirten tutuklulardan Engin Ataman, yargılanmaların hukuksuz olduğunu söyledi.

‘DOSYA KOMPLOVARİ ŞEKİLDE HAZIRLANMIŞ’

Tutuklu bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinden savunma yapan gazeteci Ziya Ataman, daha önce yaptığı savunmaları tekrar ettiğini belirtti Ataman’ın savunması, daha önceki iki duruşmada SEGBİS’teki teknik arızalar gerekçe gösterilerek yaptırılmamıştı. Dosyanın “Kopyala-yapıştır” şekilde hazırlandığını dile getiren Ataman, “İfademiz alınmadan böyle bir iddianamenin hazırlanması başlı başına bir sorundur. Dosyanın içeriğine baktığımızda atılı suçlamaların somut olmayan ve komplovari bir şekilde hazırlanmış olduğu ortadadır. Akla mantığa uygun olmayan bir iddianame ile karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

‘TEK SİLAHIM KALEMİM’

İddianamede yer alan olayın yaşandığı tarihte ve iddianamenin hazırlandığı tarihte cezaevinde olduğunu kaydeden Ataman, “Bir gazeteci olarak tek silahımın kalem olduğunu ve başka da bir silahım olmadığını bilmenizi istiyorum. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum” sözleri ile savunmasını tamamladı.

İŞKENCE İDDİALARI SORUŞTURULMAMIŞ!

Daha sonra savunma yapan bazı avukatlar ise, dosyadaki tanıklardan Kadir Ataman’ın işkence altında ifadesinin alındığını ve daha önceden hazırlanan ifadelerin zorla kendisine imzalatıldığını ifade etti. Hastane kayıtları ile de bu durumu ortaya koyduklarını söyleyen avukatlar, Beytüşşebap’taki emniyet ve askeriye içinde sahte dosyalar oluşturan şebekeler oluştuğunu dile getirdi.

Avukatlardan Yusuf Arslan da, işkence iddialarına dair savcılığın bir soruşturma başlatılıp başlatmadığını sordu. Arslan’a duruşma savcısı yanıt verdi. Savcı, işkence iddialarına dair başlatılan bir soruşturmanın olmadığını söyleyerek, avukatların tüm taleplerinin reddini ve tutukluların mevcut hallerinin devamını talep etti.

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, avukatların tüm taleplerini ret ederek, tutukluların tutukluluk halinin devamına karar verdi. (Şırnak/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Ağustos 2018 12:46
www.evrensel.net