06 Ağustos 2018 16:41
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 16:46

‘Mülteci kurtarmak için onay beklemeyeceğiz’

Aquarius gemisi bundan sonra mülteci arama kurtarma çalışmaları için sahil güvenliklerden emir beklemeyeceklerini açıkladı.

‘Mülteci kurtarmak için onay beklemeyeceğiz’

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Akdeniz sularından Avrupa ülkelerine ulaşmak isteyen mültecileri kurtarmak için çalışan Aquarius gemisi arama kurtarma politikasını değiştirdiğini açıkladı.

Euronews’un haberine göre geminin arama kurtarma yetkilisi Nick Romaniuk, bundan sonra yürütecekleri kurtarma faaliyetlerinde sahil güvenliklerinden emir beklemeyeceklerini ve kurtardıkları mültecileri Libya’ya iade etmeyeceklerini bildirdi. Romaniuk: “Bulunduğumuz alanda sıkıntı içinde bir gemi olduğunu gördüğümüzde insanların ölme ihtimalinin yüksek olduğu durumu dikkate alarak onları uluslararası deniz hukuku uyarınca derhal kurtaracağız” dedi.

Romaniuk ayrıca acil kurtarılmayı bekleyen insanların olduğu bir yerde koordinasyon merkezlerinin hemen müdahale edilmemesi ve belirli hususların açıklığa kavuşturulması için beklenilmesi yönündeki telkinlerinin işlerini güçleştirdiğine dikkat çekti.

Geminin Libya’nın karasuları dışında kalan ve Libya kıyısından 25-30 mil uzağında da devriye gezeceği bildirildi.

2018 yılında yaklaşık 3 bin mülteciyi kurtaran 77 metrelik Aquarius, Sınır Tanımayan Doktorlar ve Fransız-Alman yardım vakfı SOS Méditerranée yönetiminde Akdeniz sularında faaliyet gösteriyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Ekoloji Platformu: Bölge’de yangınlar faili meçhul

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa