Kelepçeli muayeneye karşı çıkmak da suç!
Fotoğraf: Pixabay

Kelepçeli muayeneye karşı çıkmak da suç!

Cezaevlerinde hasta tutukluların durumu ağırlaşırken tutuklular, sağlık sorunlarının yanında çok sayıda hak ihlaline de maruz kalıyor.

Cezaevlerinde hasta tutukluların sağlık durumları endişe vermeye devam ederken Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan 39 yaşındaki hasta tutuklu Mehmet Özdemir’in muayene için götürüldüğü hastanede kelepçeli muayene dayatmasını reddettiği için tedavi edilmeden cezaevine geri götürüldüğü belirtildi. Bir yıldır cezaevinde olan ve gözlerinde yanma, batma, uzağı görememe ile mide rahatsızlığı bulunan Mehmet Özdemir’in eşi Betül Özdemir, konu ile ilgili Mezopotamya Ajansına bilgi verdi.

Betül Özdemir, 3 Ağustos Cuma günü eşi Mehmet Özdemir ile kapalı görüşte yaptığı görüşmede kelepçeli muayeneyi reddettiği için tedavi edilemeden cezaevine getirildiğini öğrendiğini aktardı. Özdemir, “Eşim uzun süredir sağlık sıkıntıları yaşıyor. Bununla ilgili revire çıktığında doktor sevk etmesine rağmen hastaneye uzun süreden sonra 2 Ağustos Perşembe günü göndermişler. Hastaneye giderken ring aracında tekli kabinde götürülüyor. Aslında bunu hiçbir tutsak kabul etmiyor, eziyet çektiriyorlar. Tek kişiler, ne yapabilirler ki! Küçücük kabinde götürmenin tek amacı bu sıcakta işkence yaşatmak ve bunu oradaki çoğu tutsağa yaşatıyorlar” şeklinde konuştu.

‘ELLERİ TERS KELEPÇELİ MUAYENE EDİLMEK İSTENDİ’

Betül Özdemir şunları söyledi: Kelepçeyle muayene olmak ne kadar sağlıklı olabilir ve bunu oradaki doktor da kabul ediyor. Kelepçeli muayeneyi eşim kabul etmediği için tekrardan geri gönderiyorlar hapishaneye. Uzun süredir Kırıkkale F Tipi Cezaevinde tutsaklara bu şekilde dayatmalarda bulunuyorlar. Eşimin başına gelebilecek her şeyden cezaevi müdürü ve oradaki yetkililer sorumludur. Eşim cezaevine girmeden önce böyle bir rahatsızlığı yoktu. Sağlığı cezaevi koşullarında bozuldu. Bu durumun peşini asla bırakmayacağım.

Betül Özdemir, kapalı görüşten bir gün sonra eşinin telefonla aradığını ve kelepçeli muayene dayatmasını reddettiği için kendisine disiplin cezası verildiğini söyledi.

TAHLİYE EDİLEN HASTA TUTUKLU HAYATINI KAYBETTİ

Yine Mezopotamya Ajansının haberine göre cezaevinde tutuklu bulunduğu süre zarfında yakalandığı Herediter Spastik Paraparezi (HSP) hastalığı nedeniyle yatalak olup ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaz duruma gelmesi sonucu 15 Eylül 2015 tarihinde tahliye edilen hasta tutuklu Selahattin Aytek ise Diyarbakır’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Tahliye edildikten sonra Diyarbakır, Ankara ve Kocaeli’de tedavi gören Aytek, hastalığının ilerlemiş olması nedeniyle uygulanan tedaviye olumlu yanıt veremediği için el ve ayaklarını kullanamaz hale gelmişti. (HABER MERKEZİ)

‘HASTA TUTUKLU KADINLARIN KOŞULLARI DAHA DA AĞIR’

İnsan Hakları Derneğinin (İHD) son verilerine göre cezaevlerinde toplam 357’si ağır olmak üzere 1025 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklulardan 86’sı ise kadın. Hasta tutuklu kadınların daha çok zorluk çektiğini söyleyen İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu Üyesi Hatice Onaran, “Kadın hasta tutsakların diğer hasta tutsaklardan ayıran pek çok özel durumları söz konusu. Hapishanede eril ve aşağılayıcı bir dille yaklaşıldığını biliyoruz. Bu nedenle kadın tutsaklar daha çok zorlanıyor” dedi. Hastaneye gitmek isteyen hasta tutuklu kadınların erkek jandarma ve gardiyanlar tarafından arandığını belirten Onaran, “Kadınlar regl olduğu dönemlerde hastalık durumuna gelen ağrı ve sancılarda hastane sevki gerçekleştirilmiyor. Regl döneminde ped gibi birçok ihtiyaç karşılanmıyor. Karşılandığı dönemde onuru kırmaya yönelik yaklaşımlar sergileniyor. OHAL sonrasında artan rastgele aramalarda özellikle kadınların özel eşyaları ortaya serilerek rencide edilmeye çalışılıyor” diye konuştu.  

Hasta tutuklar için zor olan cezaevi koşullarının hasta tutuklu kadınlar için iki kat daha zorlaştığının altını çizen Onaran, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına “Özellikle durumu ağır olan hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılmalıdır” çağrısında bulundu. (İstanbul/MA)

Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 15:57
www.evrensel.net