06 Ağustos 2018 14:38
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 14:43

Çamlıhemşin’de kadınların mera isyanı

Rize Çamlıhemşin'de yaylacıların ortak kullandığı mera alanında yiyecek-içecek satışı yapılması tepki çekti.

Çamlıhemşin’de kadınların mera isyanı

Fotoğraf: Muhammet Kaçar/DHA

Paylaş

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesi Gito Yaylası’nda, yaylacıların ortak kullandığı mera alanına çadır kurulup, yiyecek-içecek satışı yapılması gerginliğe neden oldu. Hayvanlarını otlatamadıklarını belirten bir grup yaylacı, çadır sahibine tepki gösterdi. Bir kadın, sandalye ile çadırdaki malzemeleri kırdı, bir başka yaylacı da benzin dökerek çadırı ateşe verdi.

Çamlıhemşin ilçesinde, son yıllarda yerli-yabancı turistlerin ilgi gösterdiği doğal güzelliği ile öne çıkan Gito Yaylası’nda, yaylacıların ortak kullandığı mera alanına ticari amaçlı çadır kuran Hasan Toroslu, ziyaretçilere yiyecek-içecek satışına başladı. Yaylanın ortak mera alanının kapandığını belirten yaylacılar da hayvanlarını otlatamadıkları gerekçesiyle Toroslu’nun çadırının kaldırılması için imza toplayıp, kaymakamlığa şikayette bulundu. Yaylaya gelen jandarma, tutanak tutarak ceza kestiği Hasan Toroslu hakkında ‘mera alanını işgal’den yasal işlem başlattı.

‘HAYVANLARIMIZI OTLATAMIYORUZ’

Otlak alanlara kurulan çadır ve çevresinde kamp yapanlar nedeniyle hayvanlarını otlatamadıklarını ifade eden Emine Candan, “Çevreye çöp atılıyor. Cam şişeler hayvanlarımıza zarar veriyor. Hayvanlarımız merada otlayamayınca ormana gidiyor. Bu kez de yabani hayvanlar saldırıyor. Otlak alanların hayvanlara bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Yaylanın mera alanının işgal altında olduğunu belirten Selime Sarı ise “Yaylanın tadı kaçtı. Ben hayvancılıkla geçimimi sağlıyorum. Hayvanlarımı otlatamıyorum. Gitsinler çadırları başka yerde kursunlar. Bu alanlar hayvanlarındır” diye konuştu.

‘YAYLAYI VERMEYECEĞİZ, DİRENECEĞİM’

Mera alanında hayvan otlatmaya yer kalmadığını anlatan Zeynep Candan da “Bu hayvan nerede otlayacak? Hayvan o tarafa gidiyor biri kovalıyor, öteki tarafa gidiyor başkası kovalıyor. Ben yaylamı seviyorum. Buraları bize bıraksınlar. Birileri 2 kuruş kazanacak diye yaylayı kimseye bırakamayız. Biz hayvancılıkla geçiniyoruz. Hayvancılıkla çocuklarımı okutuyorum. Yaylada ot kalmadı. Sesimizi duysunlar. Yaylayı vermeyeceğiz, sonuna kadar direneceğim” diyerek tepkisini dile getirdi.

Mera alanında çadırda işletmecilik yapan Hasan Toroslu da yayla alanını kiraladığını öne sürerek  “Beni çekemiyorlar. Gerekli izinlerimi aldım” diyerek kendini savundu. (Rize/DHA)

ÖNCEKİ HABER

ABD Başkanı Trump, oğlunun Rus avukatla görüştüğünü kabul etti

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa