07 Eylül 2012 15:04

Savaşın ortasında yaşam!

Yüksekova’ya 50 kilometre uzaklıkta bulunan Dağlıca (Oremar) köyünde yaşayanlar aylardır çatışmaların ortasında. Askerlerin giriş ve çıkışlara izin vermediği bölgede yaşayanlar aralıksız süren bombardıman nedeniyle büyük korku yaşıyor.Hakkari’nin geneline hakim olan çatışmalı ortamın en sıcak hissedi

Savaşın ortasında yaşam!
Paylaş
Ulaş Eroğlu / Mütha Çetin

Hakkari’nin geneline hakim olan çatışmalı ortamın en sıcak hissedildiği yerlerden olan Dağlıca bölgesinde köylüler artık çatışmaların son bulmasını istiyor

KÖYE GİRMEK DE ÇIKMAK DA ZOR!

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde bulunan Dağlıca (Oremar) köyüne giriş ve çıkışlara aylardır izin verilmiyor. 17 Ağustos tarihinde yaşanan çatışma sonrası köylüler dışında bölge tamamen sivillere kapatıldı. Üç ayrı askeri noktadan geçilerek gidilen bölgede yurttaşlar her karakolda bekletiliyor. Yeşiltaş Karakoluna kadar gelmeyi başaranlar burada bekletilip köyde akrabaları olup olmadığı belirleniyor. Bilgiler en son noktada bulunan Dağlıca 3. Motorlu Piyade Taburuna iletiyor. Karakoldan cevap gelinceye kadar da karakol önünde bekleyiş sürüyor. Olumlu cevap gelirse köye doğru hareket edilebiliyor. Sık sık çatışmaların yaşandığı bölgede çocuklar ise askeri taburun içinde bulunan okulda eğitim görüyor.
Bütün zorluklara rağmen girdiğimiz bölgeye tek ve dar bir yolla gidiliyor. Hiçbir asfalt çalışmasının yapılmadığı yolda belirli aralıklarla devrilmiş direkler göze çarpıyor. Sarp ve dik dağlarla çevrili yol boyunca tek bir sivilin olmaması dikkat çekiyor. Köye giriş yapmadan önce gelen yol ayrımında ise tepelerde bulunan karakollara ulaşımın daha rahat sağlanabilmesi için yol genişletme çalışmaları yapılıyor. 80’e yakın hanenin olduğu Oremar köyünün girişinde geniş bir alanı kaplayan Dağlıca 3. Motorlu Piyade Taburu yer alıyor. Köye girdiğimizde askerler taburdan çıkmadan parmaklıklar ardından bilgi alıyor. Dağlarla kaplı olan bölge geniş ormanlık bir alana sahip olduğu için evlerin çoğu seçilmezken, tabur dışında 3 askeri nokta olduğunu öğreniyoruz.

ÇOCUKLAR TABURDA EĞİTİM GÖRÜYOR

Çoğunluğu koruculardan oluşan köyün okulu ise taburun içinde. Çocuklar eğitimlerini askeri noktada askerlerle beraber görüyor. Köylülerle burada tabur olmadan önce hiç çatışma yaşanmadığını belirterek, “Tabur gelince çatışmalar başladı. Biz burada tabur karakol istemiyoruz. Tabur tekrardan açıldığından beri çocuklarımız rahat uyumuyor. Çatışma olmasa bile atış talimleri yapıyorlar. Çocuklarımız çok korkuyor” diyorlar. Askerler ve PKK’liler arasında yaşanan çatışmalar sırasında atılan bombaların bazen köyün çok yakınına düştüğünü belirten köylüler, artık yaylaya çıkamadıklarını da söylüyorlar. Korucu köyü olması nedeniyle askerlerin köylülere ‘Köyünüzü boşaltmayın ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı oluruz’ dediklerini aktaran köylüler, Bir komutan bize ‘Köyünüzü boşaltmayın. Boşaltırsanız burayı askerle doldururuz’ dedi” şeklinde konuşuyor. (Hakkari/DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Anadolu Üniversitesinde neler oluyor?

SONRAKİ HABER

Ekvador’da derin seçim skandalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...