06 Ağustos 2018 10:49

Avcılar'da GSM şirketleri ile belediye arasında baz istasyonu krizi

Avcılar Belediyesi ile GSM şirketleri arasındaki baz istasyonu krizi sebebiyle yurttaşlar son günlerde GSM şebekelerine erişmekte sorun yaşıyor.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İstanbul'un Avcılar ilçesinde son günlerde yaşanan GSM şebekelerine erişememe sorunuyla ilgili Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone tarafından ortak açıklama yapıldı. GSM şirketleri yaşanan sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söyleyerek Avcılar Belediyesinin baz istasyonlarına müdahale ettiğini belirtti. Avcılar Belediyesi ise sadece ruhsat ve izin konusunda problemli olan baz istasyonlarına müdahale ettiklerini söyledi.

OPERATÖRLER 'HABERLEŞME HÜRRİYETİNİN İHLALİ' DEDİ

Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone'un ortak yaptığı açıklamada "Son günlerde Avcılar Belediyesi sınırları içerisinde yıllardır hizmet sunan, ilgili kamu kurumları tarafından sürekli denetlenen baz istasyonlarına yönelik Avcılar Belediyesi tarafından yapılan hukuksuz müdahaleler (baz istasyonlarının tahribi, kablolarının kesilmesi gibi yöntemlerle) sonucunda binlerce vatandaşımız internet, ses ve SMS hizmetlerini alamaz durumda bırakılmıştır. Anayasamızın 22. maddesinde 'Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir' ibaresiyle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğünü ve bir kamu hizmeti niteliğindeki haberleşme hizmetini bazı rant hesapları uğruna engellemeye yönelik bu girişimlere karşı hukuki adımlar kararlılıkla atılmakta olup telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara mahal bırakılmaması adına devletimizin ilgili tüm kurumlarına gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. İrademiz dışında gelişen ve vatandaşlarımızı mağdur eden bu sorunun süratle çözülmesini umuyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadeleri yer aldı.

AVCILAR BELEDİYESİ: RUHSATLARI YOK

Avcılar Belediyesi'nden yapılan açıklamadada ise GSM operatörlerinin ilçede kurduğu bazı baz istasyonlarının ruhsatsız olduğu ifade edildi. Belediyenin açıklamasında "İlçemizde İmar Kanunu gereği Yapı Ruhsatı ve Yapı Kullanma izni almadan baz istasyonu kuran GSM operatörleri dışında hiç bir baz istasyonuna müdahale edilmemektedir. Anayasa Mahkemesinin 22-09-2010 gün ve 201091 sayılı kararı ile 30 Aralık 2010 gün ve 27801 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan kararında yapı niteliği taşıyan baz istasyonlarının İmar Mevzuatı'na tabi olduklarını ve bu anlamda ilgili kurumların (yani Belediyemizin) denetim yetkisinin Danıştay'ca kabul edilmeye devam ettiği belirtilmiştir. 3194 sayılı imar kanununun 31, 32, 42 ve 41 maddelerinde İmar Yönetmeliğinin 9. Maddesi şartlarına aykırı yapılan yapılar bir (1) ay içinde ruhsata bağlanması gerekmekte olup ruhsata bağlanmaması halinde Belediye Encümenince 3194 sayılı İmar Kanununun 32. Maddesi gereği alınan karar doğrultusunda kaldırılması gerekmektedir. Ayrıca Danıştay 14. Dairesinin 2016/ 10138 Esas ve 08/11/2016 Tarihli kararı da bu yöndedir. Hizmet ve hukuki süreç devam etmektedir. Değerli hemşerilerimize saygı ile duyurulur" ifadeleri yer aldı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fenerbahçe, Beşiktaş ve Başakşehir’in muhtemel rakipleri

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa