Anadolu Üniversitesinde neler oluyor?

Anadolu Üniversitesinde neler oluyor?

ANADOLU Üniversitesinde 2 Eylül Pazar gününden beri yaşanan ÖGB ve polis saldırılarında 75 öğrenci tartaklanarak gözaltına alındı. Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı’nın da gözaltına alındığı olaylarda bir öğrencinin ise kolu çıktı.Anadolu Üniversitesinde önce hazırlık öğrenci

Anadolu Üniversitesinde önce hazırlık öğrencileri mağduriyetlerinin giderilmesi için rektörlük önünde ‘çadırlı oturma ‘eylemi yaptı. Ardından da gerçekleştirdikleri rektörlük işgali ile rektör yardımcılarından mağduriyetlerinin giderileceğine dair söz aldı. Öğrenciler bunun üzerine çadırlı oturma eylemlerine ‘Sözünüzü tutmazsanız eylülde buradayız’ diyerek ara verdi. Anadolu Üniversitesi verdiği sözü tutmayınca hazırlık öğrencileri tekrar rektörlük önüne geldi ancak daha önce çeşitli basın yayın organlarına çıkarak ‘Tüm öğrencileri bağrına bastığını söyleyen’ Rektör Davut Aydın’dan emir aldıklarını belirten ÖGB ile karşılaştılar. Hazırlık öğrencilerinin önünde adeta etten duvar kuran ÖGB, öğrencilere saldırdı. ÖGB’nin ardından da okula çağrılan çevik kuvvet ekipleri öğrencilere saldırdı ve 31 öğrenci gözaltına alındı. Yaşanan olaylarda 1 öğrencinin kolu çıktı.

Üniversitede olaylar bununla  sınırlı kalmadı. Okulun kayıtlarının başladığı 3 Eylülde cemaat yurtları, Turkcell gibi çeşitli kurum ve kuruluşlar ile birlikte siyasi partilerin gençlik örgütleri ile Eğitim Sen’de Yunusemre Kampüsünde bulunan yurtlar önünde stant açtı. Ancak Davut Aydın ve polisi, siyasi partilerin ve Eğitim Sen’in açtığı stantlar rahatsız etti. 4 Eylülde  önce ÖGB ile öğrenciler arasında çıkan tartışma sonucunda okula giren çevik kuvvet ekipleri kendilerine oturma eylemi yaparak direnen öğrenciler ile Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Paşa Şanlı’yı gözaltına aldı. Olayda toplamda 44 kişi gözaltına alındı.

ÖĞRENCİLER SALDIRILARI KINADI

Yaşanan bu saldırılara tepki göstermek ve tekrar stant açmak için Anadolu Üniversitesine gelen öğrenciler okul girişinde ÖGB engelini aşarak iktisadi ve idari bilimler fakültesi kantininde bir araya gelerek rektörlük önüne yürüdü.

Rektörlük önünde öğrenciler adına basın metnini okuyan Aslıhan Uludoğan, geçtiğimiz yıllarda da eşitlik ve özgürlük mücadelesi veren öğrencilere karşı saldırılar gerçekleştiğini söyledi  “AKP zihniyeti ve onun üniversitedeki yansıması olan Rektörlük son 3 günde saldırılarına yenilerini eklemiştir. AKP iktidarı onun üniversitedeki yansıması olan Rektörlük, ülkemiz gençliğinin kendi politikalarına diz çökmemelerinden rahatsız olduğu için bu saldırıları planlamıştır. Üniversitelerin açılmasıyla artmasını beklediğimiz bu saldırılara sözümüz nettir. Teslim olmayacağız” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın parasız eğitim sözlerine de tepki gösteren Uludoğan, birinci öğretimden kaldırılan harç paralarının ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin sırtına bindirildiğini kaydetti. Harçlara yüzde 50’ye varan zam yapıldığına dikkat çeken Uludoğan, parasız eğitimin harçların kaldırılmasıyla olmayacağını söyledi. Uludoğan, parasız eğitimin öğrencilerin beslenme, barınma ve ulaşım giderlerinin de karşılanmasıyla parasız eğitimin gerçekleşeceğini vurguladı. (Eskişehir/EVRENSEL)


‘DAVUT AYDIN İSTİFA ETMELİ’

Anadolu Üniversitesinde stant açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınan öğrencilere destek olmak ve olayları kınamak için KESK Şubeler Platformu da bir açıklama yaptı. KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Gürler, ‘‘Bilim ve kültür başkenti olarak lanse edilen şehrimizde, antidemokratik uygulaması sonucu öğretmen ve öğrencilerin kelepçelenerek gözaltına aldırtan, şehrimizi Türkiye’ye ve dünyaya rezil eden, Anadolu Üniversitesi Rektörü Davut Aydın ve yönetimi derhal istifa etmelidir’’ dedi.

www.evrensel.net