05 Ağustos 2018 17:50

CanPa Tekstil'de 'neden sendikaya üye oldun' baskısı

Bursa Demirtaş OSB'de kurulu CanPa Tekstil'in patronu TEKSİF üyesi işçilere 'neden sendikaya üye oldun' baskısı yapıyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan CanPa Tekstil’de patron işçilere sendikaya neden üye oldun baskısı yapıyor.

CanPa Tekstil'de üç aydır sendikal çalışma yürüten Türk-İş’e bağlı TEKSİF, işçilere yönelik artan baskıyı protesto etmek için fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada "İşçilerin Anayasal hakkının kullanmasının önünde kimse duramayacak" denildi.

Sendika tarafından fabrika önünde yapılan açıklamada işçilerin örgütlenmeye başlamasını ardından işveren tarafından işçilere yönelik küfür, tehdit ve baskıların arttığına dikkat çekildi. Partonun, hakkını arayan işçileri korkutarak sendikal örgütlenmenin önüne geçmeye çalıştığı vurgulanan açıklamada "Kadın üyemizin üzerine yürüyen işveren, sendikadan istifa etmemesi halinde ailesine zarar vermekle tehdit etmiştir" denildi.

TEKSİF'in işyerinde yaklaşık 3 aydır örgütlenme çalışması yürüttüğünün belirtildiği açıklamada, "CanPa patronu işçilere 1600, 1800 lira ücret veriyor. Ama işçiler bu koşulların düzeltilmesi için Anayasal hak olan örgütlenme hakkını kullanınca bunu elinden almaya çalışıyor. Bu fabrikada çalışan işçiler hakkını alıncaya kadar mücadele edeceğiz, örgütlenme çalışmamızı sürdüreceğiz. Demirtaş OSB'de 40 bin insanız. Biz güçlüyüz, biz alın teri dökeniz, biz üreteniz. Gece vardiyasında resmi tatillerde çalışan bizleriz. Çok şey istemiyoruz, Anayasal hakkımızı kullanmak, adil çalışma istiyoruz. Kavga ederek bizi yıldıramayacağını CanPa patronu bilmeli ve yaptığı yanlıştan bir an önce geri dönmeli” denildi. (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şile'de dalgalara kapılan 11 yaşındaki Berrak'ın cenazesine ulaşıldı

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa