İngiltere’de aşırı sağcılar, 'sosyalist kitabevi' Bookmarks'a saldırdı

Ekran görüntüsü: bookmarksbookshop.co.uk

İngiltere’de aşırı sağcılar, 'sosyalist kitabevi' Bookmarks'a saldırdı

İngiltere'de 'Sosyalist kitabevi' sloganını kullanan Bookmarks'ın Londra'daki dükkanı aşırı sağcıların saldırısına uğradı.

İngiltere’nin sol düşünceye yakın yayınlar satmasıyla tanınan en büyük kitabevlerinden Bookmarks, Londra’daki dükkanının maskeler takan aşırı sağcılar tarafından saldırıya uğradığını, kitap ve dergilerin yırtıldığını açıkladı.

Facebook ve Twitter hesabından açıklama yapan Bookmarks, cumartesi akşamı Londra’nın merkezindeki Bloomsbury Caddesi’ndeki dükkanın kapandığı saatlerde 10’u aşkın saldırganın dükkana girdiğini söyledi. Saldırıda yaralanan olmadığı duyuruldu.

‘AŞIRI SAĞIN ÖZ GÜVENİ ARTIYOR’

The Guardian’a konuşan Stand up to Racism(Irkçılığa karşı ayağa kalk) grubundan Michael Bradley, “Neyse ki bu kez kimseye bir şey olmadı ancak bu aşırı sağın Londra’nın merkezindeki bir kitapçıya saldıracak kadar kendine güvendiğini ortaya koyan tehditkar bir gelişmedir” dedi.

Saldırganlardan bazılarının Donald Trump maskesi taktığı ve “İngiliz Bolşvik Kültü” pankartı taşıdığı belirtildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ EYLEMİ YAPIP KİTAPÇIYA SALDIRDILAR

Londra’da dün aşırı sağcılar, Infowars internet sitesine yönelik sansür gerekçesiyle aynı pankartlarla eylem yapmıştı. Eylemde ayrıca Trump’ın seçim sloganını Britanya’ya uygulayarak “Britanya’yı yeniden büyük yap” yazılı pankartlar da taşınmıştı.

Bradley, ifade özgürlüğü iddiasıyla eylem yapan aşırı sağcıların bir kitapçıya saldırmasının gerçek niyetlerini ortaya koyduğunu da söyledi.

Bookmarks’ın açıklamasında “Buna bir daha izin vermeyeceğiz. Bir daha asla” denildi. 'Sosyalist kitabevi' sloganını kullanan Bookmarks, aynı zamanda İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi’nin (TUC) resmi kitapçısı.

Saldırı sonrası çok sayıda kişi sosyal medyadan Bookmarks'a dayanışma duygularını iletti. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2018 16:55
www.evrensel.net
ETİKETLER Bookmarksİngiltere