Almanya’da 40 kentte mülteci eylemi: İnsanları kurtarmak suç değildir

Fotoğraf: Ali Çarman/EVRENSEL

Almanya’da 40 kentte mülteci eylemi: İnsanları kurtarmak suç değildir

Almanya'da 'Mültecilerin Akdeniz’de ölüme bırakılmasına hayır' çağrısıyla 1 aydır yapılan eylemler sürüyor. Dün 40 kentte irili ufaklı eylemler vardı.

Ali ÇARMAN
Esslingen

Almanya’da yaklaşık bir aydır değişik şehirlerde “Mültecilerin Akdeniz’de ölüme bırakılmasına hayır” çağrısıyla eylemler gerçekleştiriliyor.

Uluslararası bir dayanışma ve yardımlaşma hareketi olan SEEBRÜCKE ve demokratik kurumlarca desteklenen eylemlere, tatil dönemi olmasına rağmen katılım ve ilgi yoğun oldu.

Dün de bu kez aynı anda 40 ayrı şehirde irili ufaklı eylemler gerçekleştirildi. Esslingen kentindeki eylem ise Neckar Nehri kenarında düzenlendi.

Eylemde yapılan konuşmalarda iktidardaki politikacıların iki yüzlü tutumları eleştirilerek, “Akdeniz’de ölen insanların kurtarılmasının suç sayılması kabul edilemez” denildi ve yardım gemilerini ülkelerine almayan Avrupalı yöneticiler protesto edildi.

İnsanların kurtarılması suç değildir

Fotoğraf: Ali Çarman/EVRENSEL

Bu arada sembolik olarak yapılan küçük kağıttan gemiler Neckar Nehrine bırakıldı.

Katılımcıların evlerinde hazırlayıp getirmiş olduğu pankartlarda ise “Hiç kimse illegal değildir”, “Akdeniz’de ölümlere son”, “Sınırlar açılsın, sığınma bir haktır” talepleri dile getirildi.

Mülteciler için yapılan gösteri kültürel program ile son buldu.

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2018 11:11
www.evrensel.net
ETİKETLER Almanyamülteci