04 Ağustos 2018 19:27

Irak’ın 7 kentinde halk sokağa döküldü

Irak’ta yaklaşık bir ay önce başlayan protesto gösterileri yayılarak devam ediyor. Halk hükümetin ekonomi politikalarının tümüne karşı çıkıyor.

Fotoğraf: Murtadha el Sudani/AA

Paylaş

Irak’ta yaklaşık bir ay önce, Irak’ın İran’a olan birikmiş borçları sebebi ile İran’ın ülkenin elektriğini kesmesi ile başlayan daha sonra, hükümetin ekonomi politikalarının tümüne karşı düzenlenen protesto gösterileri devam ediyor. Cuma günü aralarında Irak’ın başkenti Bağdat başta olmak üzere ülkenin 7 ayrı kentinde protesto gösterileri düzenledi. Bağdat’ın yanı sıra ülkenin orta ve güneyindeki Basra, Kerbela, Zikar, Divaniye, Musanna ve Necef kentlerinde meydanlara inen binlerce kişi kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, istihdam olanaklarının artırılması ve yolsuzlukla mücadele’ talep etti.

Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, anayasal düzenlemelerin yapılmasını istedi. Gösterinin düzenlendiği bölgedeki ana cadde, emniyet güçleri tarafından kapatılırken hükümet merkezi ile yabancı misyonların bulunduğu Yeşil Bölge’ye giden köprülerde de yoğun güvenlik önlemleri alınması dikkati çekti.

BASRA’DAKİ PETROL SAHASI ÖNÜNDE PROTESTO ÇADIRLARI

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde de yüzlerce kişi ülkenin en büyük petrol sahalarından “Garb Kurne 1”in yakınında gösteri düzenledi. ABD’li Exxon Mobil şirketi tarafından işletilen petrol sahasının önüne halk yüzlerce protesto çadırı kurdu.

Tahir el-Kenani isimli vatandaş, yapılanın, ordu tarafından geçen salı günü dağıtılan 5 günlük protestoyu yeniden başlatma girişimi olduğunu söyledi. Kenani, hakın hükümetin vaatlerine sadık kaldığına inanmadığını ifade etti.

14 KİŞİ YAŞAMINI  YİTİRMİŞTİ

İran’ın, borçlarını ödeyemeyen Irak’a verdiği elektriği kesmesi, ülkenin güneyindeki petrol zengini Basra’yı ve diğer birçok kenti elektriksiz bırakmıştı. Bu durum hava sıcaklığının 50 dereceyi aştığı bölgede halkın protestolarına neden olmuştu. İşsizlik sorunuyla başlayan ve elektrik kesintileriyle daha da tırmanan gösteriler, Basra, Musenna, Zikar, Meysan ve Necef’ten kısa süre sonra 14 Temmuz’da başkent Bağdat’a sıçramıştı. Irak parlamentosunun İnsan Hakları Yüksek Komiserliği verilerine göre gösterilerde 14 kişi hayatını kaybetmiş ve yüzlerce kişi yaralanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İran'da 'hayat pahalılığı' protestoları sürüyor

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa