04 Ağustos 2018 19:11
Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2018 19:24

İran'da 'hayat pahalılığı' protestoları sürüyor

İran'da ekonomik sorunlara tepki gösteren halk, Tahran ve Elburz'da sokağa çıktı.

İran'da 'hayat pahalılığı' protestoları sürüyor

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

İran’da ekonomik sorunlara tepki gösteren halk dün gece ülkenin çeşitli kentlerinde protestolar düzenledi. AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, günler önce başlayan ve dün gece de Tahran ve Elburz eyaletlerinde devam eden ekonomik sorunların protesto edildiği gösteriler bazı noktalar halkla güvenlik güçlerinin çatışmalarına sahne oldu.

Gösterilere katılanlar sosyal medyada paylaştıkları görüntülerde, Tahran’daki “Veliasr Meydanı” yakınlarında toplananların sloganlar atarak yürüyüşe geçtikleri görüldü.

Tahran yakınlarındaki Kereç kentinde de iktdar karşıtı slogan atan halka müdahale eden güvenlik güçleri ile halk arasında gerginlik yaşandı. Bazı vatandaşların gözaltına alındıkları belirtildi.

İRAN’DAN EYLEMCİLERE ‘ABD’ İMASI

Meşhed şehrinde cuma namazı sırasında halka hitap eden İmamı Ahmed İlmulhuda, İran halkından protestolar sırasında ABD’li casusların isteği doğrultusunda hareket etmemelerini istedi.

Öte yandan İran Meclis Başkan Yardımcısı Ali Mutahhari, ülke genelindeki protestolar hakkında “İran gazetesi”ne değerlendirmelerde bulundu. Ülkedeki durumun protesto edilmesinin halkın hakkı olduğunu ifade eden Mutahhari, “Bazı göstericilerin attıkları sloganlara bakıldığında bunun ülke içinde ve dışındaki rejim muhalifleri tarafından organize edildiğini söyleyebilirim. Trump’ın İran’a yönelik izlediği siyaset göz önüne alındığında halk Trump’ın aracı haline gelmemeye dikkat etmelidir” dedi.

İRAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

İran’ın Meşhed kentinde aralık ayında ekonomik sorunlar sebebiyle başlayan, ardından İsfahan’ın da aralarında bulunduğu birçok kente yayılan gösterilerde 25 kişi hayatını kaybetmişti. Ülkede doların hızla yükselişe geçmesi üzerine geçen ay başkent Tahran’ın en önemli alışveriş merkezlerinden “Büyük Çarşı” esnafı da ekonomik gidişatı gerekçe göstererek kepenklerini kapatmış, bu durum ülkede yeni protestoların başlamasına neden olmuştu. Hükümetin ekonomi alanında aldığı tedbirler doların ateşini düşürmediği gibi piyasada yaşanan krizin boyutlarını daha da artırdı. Serbest piyasada dolar 10 bin tümen seviyesini geçti. Döviz kurundaki ani artış halkın alım gücünü düşürürken iş yerlerinin üst üste kapandığı ve işsizliğin giderek arttığı İran’da sosyal medya üzerinden “genel grev ve protesto” çağrıları yapılıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: ‘100 günlük eylem planı' neye çözüm üretiyor?

SONRAKİ HABER

Tüm Emekli-Sen: Taleplerimiz karşılansın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa