Erdoğan: ABD'nin bakanlarının mal varlıklarını donduracağız, varsa

Fotoğraf: Gökhan Balcı/AA

Erdoğan: ABD'nin bakanlarının mal varlıklarını donduracağız, varsa

Erdoğan: Bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum, Amerika'nın adalet ve içişleri bakanlarının Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız, varsa.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin Kadın Kolları 5. Olağan Kongresi'ne katıldı. Erdoğan, Rahip Brunson krizinin ardından ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ABD’deki mal varlıklarını dondurma kararına aynen yanıt vereceklerini açıkladı. Erdoğan, ABD’nin içişleri ve adalet bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracaklarını söyledi. Erdoğan ayrıca HDP'yi kastederek, "'Parlamentoya girsinler' diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler" ifadesini kullandı.

Ankara Spor Salonu'ndaki kongrede konuşan Erdoğan’ın ifadelerinden satır başları şöyle: 

* “Bu kongrelerle inşallah 2019 yerel seçimlerine hazırlık startını veriyoruz."

* "Bugüne kadar hiçbir şehidimizin kanını yerde koymadık. Er ya da geç ama mutlaka katil sürülerinden işledikleri cinayetlerin hesabını tek tek sorduk ve sormaya devam edeceğiz."

* "Bu devlet kime şefkat göstereceğini kime de kadife eldivenin içindeki demir yumruğunu indireceğini çok iyi bilir. Teröristleri kutsayanlar, terör örgütüne payandalık yapanlar devletimizin pençesinden asla kurtulamayacak. 'Parlamentoya girsinler' diye onlara destek verenler de bunun hesabını verecekler. Nereye gizlenirse gizlensinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, sırtılarını kime dayarlarsa dayasınlar ağzı daha süt kokan masum sabilerin kanını döken alçaklardan katliamlarının hesabını muhakkak soracağız."   

* “Amerika'nın özellikle son İzmir'deki papaz Brunson olayıyla alakalı attığı adım bir stratejik ortağa yakışmayacak bir adımdır."

* “6 kez Amerika'ya girip çıkan Halk Bankamızın Genel Müdür Muavinini tutuklamak suretiyle kalkıp da bizimle bir takasa girme."

* "Bugün arkadaşlarıma talimatı veriyorum, Amerika'nın Adalet ve İçişleri Bakanlarının Türkiye'deki mal varlıklarını donduracağız, varsa." 

* “Benim kalkıp İçişleri Bakanımı, Adalet Bakanımı, Brunson ile ilgili olarak, 'onu yakından takip etti, ona şöyle yaptılar, böyle yaptılar' demek suretiyle Amerika'daki mal varlıklarına el koyuyoruz mantığı, mantık değildir.”

* “Tehdit diliyle ve saçma sapan yaptırım kararlarıyla Türkiye'ye geri adım attıracaklarını sananlar bu ülkeyi de bu milleti de hiç tanımamış."

* “Türkiye Avrupa'nın olduğu gibi Amerikanı'nın da iç politika malzemesi yapılamaz. Avrupa'nın yaptığı hataları tekrarlamak Amerika'ya bir şey kazandırmaz"

* "Amerikan tarafıyla aramızdaki meseleleri, müşterek çıkarlarımızın çerçevesini oluşturan müttefiklik ve stratejik ortaklık anlayışını ön plana çıkararak çözmemiz mümkündür. Diplomasi kanalları çok yoğun bir şekilde çalışıyor. Yakında aklın yolundan giderek aramızdaki ihtilaf konularının önemli bir bölümünü geride bırakacağımızı düşünüyorum. Biz kaybet-kaybet oyunlarına taraf olmak istemiyoruz. Siyasi ve adli ihtilafların ekonomik boyuta taşınması iki tarafa da zarar verir." 

CHP'Lİ YURTER ÖZCAN: ERDOĞAN, YAPTIRIM UYGULAYACAĞI KİŞİLERİN GÖREV ALANINI BİLMİYOR

Erdoğan'ın misilleme olarak ABD’nin içişleri ve adalet bakanlarının Türkiye’deki mal varlıklarını donduracağını açıklamasını değerlendiren CHP'nin ABD temsilcisi Yurter Özcan, "Erdoğan yaptırım uygulayacağı kişinin görev alanını bilmiyor. ABD İçişleri Bakanının görev alanları: federal devlete ait araziler, doğal kaynaklar, park/bahçeler ve ülke jeolojisi ile ilgili konular…" dedi.

Twitter’dan açıklama yapan Özcan, “Erdoğan yaptırım uygulayacağı kişinin görev alanını bilmiyor. ABD İçişleri Bakanının görev alanları: federal devlete ait araziler, doğal kaynaklar, park/bahçeler ve ülke jeolojisi ile ilgili konular… Tebrikler AKP, bu gurur senin!”  ifadelerini kullandı.

(AA) 

Son Düzenlenme Tarihi: 04 Ağustos 2018 21:40
www.evrensel.net
ETİKETLER Tayyip ErdoğanABD