03 Ağustos 2018 08:59
Son Düzenlenme Tarihi: 06 Ağustos 2018 08:22

Chicago'da polis şiddeti protesto edildi; Trump istifaya çağırıldı

ABD'nin Chicago kentinde bir araya gelen binlerce kişi, polis şiddeti ve Donald Trump'ın politikalarına karşı protesto gösterisi düzenlediler.

Chicago'da polis şiddeti protesto edildi; Trump istifaya çağırıldı

Fotoğraf: Bilgin S. Şaşmaz/AA

Paylaş

ABD'nin Chicago kentinde artan şiddet nedeniyle protesto gösterisi ve yürüyüş düzenlendi.

Kentin güneyinde yıllardır artarak devam eden şiddete dikkati çekmek isteyenler, Michigan Gölü Sahil Yolu'nu kısmen trafiğe kapattı.

Sahil Yolu'nun Belmont Caddesi ile kesiştiği noktada başlayan protesto gösterisi, yaklaşık 1,5 kilometre mesafedeki Chicago Cubs takımının sahası olan Wrigley Stadı önünde sona erdi. Eylemde yürüyüş güzergahı boyunca yollara tebeşirlerle "Şiddete son" mesajları yazıldı.

Fotoğraf: Bilgin S. Şaşmaz/AA

Chicago Cubs takımı ile San Diego Padres arasında oynanacak müsabaka öncesinde gerçekleşen gösteriye yaklaşık bin kişi katıldı.

TRUMP VE PENCE'İ DE PROTESTO EDİLDİ

Artan şiddet olaylarıyla etkili biçimde mücadele edememekle suçlanan Chicago Belediye Başkanı Rahm Emanuel'e istifa çağrısında bulunulan eylemde, "Siyahların hayatı da değerlidir", "Rahm Emanuel gitmeli" ve "Adalet yoksa barış da yok" sloganları atıldı.

Fotoğraf: Bilgin S. Şaşmaz/AA

Eylemde, Belediye Başkanı Emanuel'in yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump ve politikalarına da tepki gösterildi. Kentteki silahlı saldırılarda hayatını kaybedenlerin isim ve fotoğraflarının taşındığı eylemde, "Polis bizi öldürmeyi bırak", "Adalet istiyoruz", "Trump ve Pence gitmeli" yazılı pankartlar açıldı.

Kentte geçen ay gerçekleşen şiddet karşıtı gösteride protestocular Dan Ryan Otoyolu'nu trafiğe kapatmış, yaşanan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Chicago Belediyesi geçen ayki protestonun kente maliyetinin 323 bin dolar olduğunu açıklamıştı. (Chicago/AA)

ÖNCEKİ HABER

Zimbabve'de seçimi mevcut Devlet Başkanı Mnangagwa kazandı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa