02 Ağustos 2018 17:33

İhraç edilen KESK üyesi emekçilere verilen para cezasına tepki

Diyarbakır Emek Demokrasi Platformu, KHK'leri protesto eden KESK üyelerine verilen 900'er TL para cezasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır Emek Demokrasi Platformu, Diyarbakır Barosu önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla, KHK'leri protesto eden KESK üyelerine verilen 900'er TL para cezasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, KHK'ler protesto ettikleri için olağanüstü hal (OHAL) kanununa muhalefetle suçlanan 450 kişiye, haklarında kamu davası açılmaması için 900'er TL ödeme önerisinde bulunmuş, kamu emekçileri ise öneriyi reddetmişti.

Emek Demokrasi Platformu, para cezasına ilişkin Diyarbakır Adliyesi önünde açıklama yapmak istedi. Valiliğin izin vermemesi üzerine basın açıklaması Diyarbakır Barosu önünde gerçekleştirdi.

'MEŞRU HAKLARIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ'

Açıklamada konuşan Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Şerif Demir, OHAL sürecinde hukuksuz şekilde ihraç edilen kamu emekçileri ile dayanışmak için yaptıkları basın açıklamaları ve yürüyüşlerin suç gibi gösterilerek kendilerine para cezası ve kamu davaları açıldığını söyledi. Demir, "Sözde OHAL kalktı ancak OHAL’in her şeyi devam etmektedir. Biz meşru hakkımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz” dedi.

'HUKUKSUZLUĞU DİLE GETİRMEK SUÇ'

Daha sonra konuşan Eğitim Sen 1 No’lu Şube Eş Başkanı Abbas Şahin, KHK’lerle ülkeyi yöneten iktidarın, kamuda çalışan binlerce emekçiyi gerekçesiz şekilde ihraç ettiğini ve hukuki yolları kapatarak emekçileri açlıkla yüz yüze bırakıldığını ifade etti. Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kamuda binlerce insan ihraç edildi. İhraç edilenlerin neden ihraç edildiğine dair bilgilendirme yapma gereksinimi bile duyulmadı. Hak arama noktasında hukuki anlamda bütün yollar kapatılarak emekçiler açlıkla baş başa bırakıldı ve hukuksuzluğu dile getirmek suç unsuru haline getirildi. Suç sayılan demokratik eylemselliklerimiz ise şunlardır:

Açığa alınmalarla ilgili yapılan basın açıklaması, insan zinciri eylemi, sağlıkta yapılan ihraçları protesto için yapılan açıklama, kurumlarda yapılan fişleme yöntemleriyle ihraç edilen kamu emekçileri için yapılan açıklamalar, belediyelerdeki açığa alma, ihraç ve kayyımlarla ilgili yapılan açıklamalar, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın yaşam hakkı için yapılan açıklama, temmuzdaki OHAL ve KHK'lere yönelik yapılan açıklama, taciz ve tecavüzlere karşı yapılan açıklamalar…

Toplumsal yapıların en duyarlı olduğu konular kriminalize edilerek sanki bir suçmuş gibi yansıtılmaktadır.”

'CEZALARI ÖDEMİYORUZ'

Şahin, haklarından kamu davası açılmaması için önerilen 900 TL’lik para cezasını ödemeyeceklerini belirterek "Başsavcılık bu kararıyla, ifade hürriyetini, gösteri ve yürüyüş hakkını, sendikal faaliyet hakkımızı, OHAL’i gerekçe göstererek tanımamaktır. Biz dün olduğu gibi bu gün de demokrasi hukuk insan hakları mücadelemizde geri adım atmayacağız. Yaptığımız her eylemin fiili meşru mücadele alanında olduğunu, bu şekilde en demokratik eylemlerin para cezası, idari ve adli cezalarla, cezalandırma girişiminin bizleri yıldıramayacağını ve tarihin dün olduğu gibi bugünde bizi haklı çıkaracağını belirtiyoruz. Hukuk ve demokrasi mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Paksan işçileri sendikalı çalışmak istiyor

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa