01 Ağustos 2018 19:31

‘Açığa alınması gereken doktor Yağdıran değil bakanlığın mevzuatıdır’

İstanbullu hekimler 82 yaşındaki Yusuf Topal'ın ölümüyle sonuçlanan olay sonrası açığa alınan Doktor Özlem Yağdıran’a destek açıklaması yaptı.

Fotoğraf: Hüseyin Coşkun/DHA

Paylaş

İstanbul’da hekimler Giresun'da 82 yaşındaki Yusuf Topal'ın ölümüyle sonuçlanan olay sonrası açığa alınan Doktor Özlem Yağdıran’a destek verdi. Açıklamada “Açığa alınması gereken Bakanlığın mevzuatıdır” denildi.

Cağaloğlu'daki İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü binasının önünde bir araya gelen İstanbul Aile Hekimliği Derneği, İstanbul Tabip Odası, Hekim Hakları Derneği ve Aile Hekimliği Sendikası üyesi hekimler açığa alınan Doktor Özlem Yağdıran’a destek verdi. Hekimler adına açıklamayı okuyan İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Başkan Yardımcısı Dr. Şule Güçlü Şakrak, “Doktor Özlem Yağdıran, yasal olmayan, tıbben de sakıncalı bir işleme zorlanmış, bunun üzerine verilen 'beyaz kod' çağrısı sonrası yapılan müdahalede hasta yakını kalp krizi geçirip vefat etmiştir. Olaydan sonra gelişen tepkiler sonrasında da meslektaşımız açığa alındı. Vefat eden vatandaşımız için elbette hepimiz çok üzgünüz ancak sonrasında yapılan işlemle iyi hekimlik açığa alınmıştır” dedi.

İlaç yazımı için Aile Sağlığı Merkezine gelen kişiye, hastanın kendisi olmadığından bu şekliyle bir hekimin bir kimlik numarasına tıbbi bir işlem yapmasının, tedavi uygulamasının mümkün olmadığı açıkça anlatıldığını belirten Şakrak “Bakanlığımız da bu konuda duyarlı olduğunu çeşitli şekillerde bizlere defaatle yazmıştır, ama buna rağmen bir hekimi işinden edilmiştir. Aslında açığa alınan Bakanlığın mevzuatıdır. Kaybından çok derin üzüntü duyduğumuz hasta yakını, ilaç yazılmamasını kabul etmemiş, olay anında hayli yoğun olan aile sağlığı merkezinde, sağlık hizmetini aksatacak davranışlarda bulunmuş ve maalesef tüm açıklama ve çabalara rağmen bu davranışlarına devam etmiştir. Bu olay akışı sonrasında, doktor hanım tarafından beyaz kod verilmiştir. Beyaz kod sonrası gelişen olaylar hiçbir şekilde meslektaşımızın kontrolünde değildir” dedi.

AÇIĞA ALINAN HUKUKTUR

Beyaz kod verdi diye bir hekimin açığa alındığını, aslında açığa alınan Bakanlığın Beyaz Kod uygulaması olduğunu vurgulayan Şakrak şunları söyledi:

“Devletimizin kendi koyduğu kurallar, yasalar, bizim bağlı olduğumuz tıbbi deontoloji nizamnamesi ve mevzuatlar gayet açıktır. Hasta görülmeden ilaç yazılamamakta, herhangi bir tedavi düzenlenememektedir. Bir suça ortak olmayan meslektaşımız açığa alınmıştır, aslında açığa alınan hukuktur.

Aldığımız tıp eğitimi, bu tür tedavi ya da raporlar düzenlememize zaten izin vermezken, devletimizin mevzuat ve yasaları da bu durumu olanaksız kılmaktadır. Tüm bu durumların dışında, hastanın kendisini görmeden, muayene etmeden yazılacak ilaçlar, hastada geri dönüşü imkânsız hasarlara da neden olmaktadır, hastanın kendisi olmadan ilaç yazılmaması için aslında en güçlü neden de bizce budur. Meslektaşımız bir anlık gafletle o ilaçları yazmış olsaydı belki de şu anda kendisini ‘hastayı görmeden yazdığı ilaçlar nedeniyle bir teyzemizin ölümüne yol açtığı için yargılıyor’ olacaktık.”

‘AÇIĞA ALINAN BEYAZ KOD UYGULAMASIDIR’

Sağlık hizmeti vermeye devam edebilmek adına, devletin kendisine verdiği beyaz kod hakkını kullanmadan önce, bahse konu olaya dair inisiyatif kullanarak dahi yapabilecek bir şeyi olmadığını anlatan ve defalarca evde sağlık birimlerine yönlendiren doktorun, tüm ikna çabaları karşılıksız kalınca, sağlık hizmetine devam etmek adına beyaz kod verdiğini ifade eden Şakrak “Kolluk kuvvetleri çağrı sonrası Aile Sağlığı Merkezine geldiğinde, doktor hanım yeniden ve hiç vakit kaybetmeden hasta bakmaya başlamıştır. Kimse görevini hukuka ve mesleki ahlaka uygun yaptığı için cezalandırılamaz, halka karşı hedef gösterilemez, ulusal basın ve sosyal medyada linç ettirilemez. Bu durum hem ahlaka, hem vicdana, hem de etiğe aykırıdır” dedi.

'AÇIĞA ALINAN TIP VİCDANIDIR'

Hekimlerin on yıllarda giderek artan sağlıkçıya karşı saldırılara karşı çözümler beklerken, sağlıkta şiddet yasasına dair verilen sözlerin tutulmasını umarken görevini hakkıyla ve devletin koyduğu tüm kurallara uyarak yapan masum bir doktorun, görevden el çektirilmesinin şokunu yaşadıklarını belirten Şakrak şöyle konuştu:

“Yaşanan talihsiz olay, hasta yakını ve kolluk kuvvetleri arasındadır. Bir soruşturma varsa, bu orantısız bir müdahale olup olmadığını hususunda olmalıdır, olayla hiçbir ilgisi bulunmayan meslektaşımız, kurallara uymaktan başka bir şey yapmamıştır. Şiddete uğrayan ya da uğramasına ramak kalan kişi, yani asıl mağdur olan kişi meslektaşımızdır. Olayın vahim bir sonla, bir ölümle sonuçlanmış olması meslektaşımızın haklı konumunu değiştirmez.”

BASINDAN HABERLERDE ÖZEN TALEBİ

Olayın yaşandığı esnada odasında hasta bakan meslektaşlarının suçlu olmadığının altını çizen Şakrak, “Bakanlığın kendi mevzuatından kaynaklanan sorunlarla baş başa kalmış meslektaşımız yine bakanlıkça mağdur edilmiştir. Açığa alınması gereken bakanlığın mevzuatıdır. Buradan, vahim olayda hayatını kaybeden Yusuf Topal’a rahmet, başta eşi Fatma Topal ve yakınları olmak üzere, tüm sevenlerine başsağlığı diliyor, masum bir insanın daha fazla yıpratılmamasını, popülist yaklaşımlar ile doktor hanımın daha fazla zarar görmemesi için, konuyla ilgili olarak yaptığınız haberlerde gerekli özenin göstermesini siz değerli basın mensubu arkadaşlardan talep ediyoruz. Doktor Özlem Yağdıran yalnız değildir, yalnız olmayacaktır” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Zeki Gül yazdı: Bu kalp buna dayanır mı?

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karabük'te yıldırım çarpan savcı hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

CHP'li Murat Emir’den YHT uyarısı: Bazı hatlarda sinyalizasyon eksikliği sürüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa