01 Ağustos 2018 18:34

Yazar Akit’ten olunca hakaret ifade özgürlüğü sayıldı

AYM, Yeni Akit'te yayınlanan ve HSYK üyelerini ‘Alevici’ olmakla suçlayarak ‘Yunan’ benzetmesi yapan yazıyı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi.

Yeni Akit gazetesi logosu

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, Yeni Akit adıyla yayınını sürdüren ‘Anadolu’da Vakit’ gazetesinde, Eski RTÜK Üyesi Mehmet Doğan tarafından yazılan “HSYK’de son sirtaki” başlıklı köşe yazısında geçen, HSYK üyelerini ‘Alevici’ olmakla suçlayan ve ‘Yunan’ benzetmesi yapan yazıyı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdi. 2010 yılında yayımlanan yazıda, Ergenekon davasına müdahale ederek ‘Örgütü koruduğu’ iddia ediliyor.

AA’nın haberine göre, Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, yazıda hukuka aykırı olarak eleştiri sınırlarının aşıldığına karar vererek, Doğan hakkında 3 bin 500 lira manevi tazminata hükmetti. İlk derece mahkemesinin bu kararının Yargıtay tarafından onanması üzerine Doğan, köşe yazısı nedeniyle aleyhe tazminata hükmedilmesinin ifade ve basın özgürlüklerini ihlal ettiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun’dan hareketle kurulun tasarruflarını eleştiren Doğan, yerel mahkeme tarafından tazminata mahkum edildi. Yargıtayın da kararı onaması üzerine Doğan AYM’ye bireysel başvuruda bulundu.

Yüksek mahkeme, ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti. İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesine gönderilmesini kararlaştıran Anayasa Mahkemesi, başvurucuya 3 bin lira manevi tazminat ödenmesini de hükme bağladı.

AYM ‘İRONİ’ DEDİ

Mahkeme, yazıda “ideolojici ve Alevici kesimler” olarak nitelenen dönemin HSYK üyeleri hakkında kullanılan “kökü ta Bizans’a dayanan, bizim kasap havasına da benzeyen bir dans daha fazla yakışır malum kuruma...” ve “Bizim ‘bozuk’ denilen sazdan aparılmış ‘Yunan sazı’ buzuki’nin ritmine kendini kaptıran birbirlerinin omzuna el atmış üyeler, baş döndürücü bir hızla son oyunlarını oynuyor. Son figür, HSYK’nin mevcut üyelerinin ‘eyvah’ makamında kıçlarını şaplaklaması olacak” gibi ifadeleri ‘ironi’ olarak değerlendirdi. Tazminata hükmedilmesinin “ifade ve basın özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi.

Söz konusu yazının 12 Eylül 2010’da yapılan anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasından yaklaşık 3 hafta önce yayımlandığının hatırlatıldığı kararda, yazıda HSYK’nin halk oylaması öncesi yaptığı tasarrufların, yazı başlığı ve içeriğinde “sirtaki” dansına benzetme yapılarak ironik bir tarzda eleştiri konusu yapıldığı anlatıldı.

20 Ağustos 2010’da yayımlanan yazıda, dönemin HSYK Üyesi Ali Suat Ertosun’a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları nedeniyle HSYK’nin yapısının değiştirilmesi, daha demokratik bir seçim mekanizmasının oluşturulması şart olmuştur” görüşü savunuluyor.

İlk derece mahkemesinin gerekçesinin, başvurucunun ifade ve basın özgürlüklerine yapılan müdahale için ilgili ve yeterli sayılamayacağının bildirildiği kararda, başvurucunun basın, ifade özgürlüğü ile davacının şeref ve itibarına saygı hakları arasında adil bir denge kurulduğunun söylenemeyeceği vurgulandı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Paksan Makine'de sendikalı olan taşeron işçiler işten atıldı

SONRAKİ HABER

Avusturya'da "İbiza skandalı" soruşturmasında çok sayıda kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa