01 Ağustos 2018 14:58
Son Düzenlenme Tarihi: 01 Ağustos 2018 18:11

Cumhuriyet Gazetesi Çalışanı Oğuz Güven'e hapis cezası

cumhuriyet.com.tr eski editörü Oğuz Güven, Charlie Hebdo karikatürünü internet sitesinde yayınladığı için 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Cumhuriyet Gazetesi Çalışanı Oğuz Güven'e hapis cezası

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi eski Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’e, yayınladığı karikatür nedeniyle yargılandığı davada 6 ay hapis cezası verildi.

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi eski Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, yargılandığı davada hapis cezasına çarptırıldı. Gazetenin yazarları olan Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya’nın köşelerinde Charlie Hebdo’nun Hz. Muhammed’e yönelik karikatürünü yayınlamaları sonucu yazarlara ‘Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçundan 2’şer yıl hapis cezaları verilmişti. Bu sırada adliyede yaşananları gazetenin sitesinden yayınlayan Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven de aynı karikatürü internet sitesi üzerinden yayınladığı için hakkında dava açılmıştı.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan Güven, yaptığı savunmada arkadaşlarının yargılandığı sırada adliyeden haberi girmek için söz konusu fotoğrafı yayınlamak zorunda kaldıklarını söyledi.

Haberin sisteme girilmesinden yaklaşık 15 dakika sonra kaldırıldığını söyleyen Güven, mahkemeden beraatini talep etti.

Oğuz Güven’i suçlu bulan mahkeme heyeti, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlamasıyla 1 yıl hapis cezası ile yargılanan Güven’e alt sınırdan 6 ay hapis cezası verdi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Sütlüce raporu: Çöküntünün sorumlusu yağışlı hava değil

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa