01 Ağustos 2018 13:52
Son Güncellenme Tarihi: 01 Ağustos 2018 18:20

Flormar işçileri: Herkes sesimizi duydu, bir tek iktidar duymadı

Flormar işçilerinin mücadelesi 79 gündür kararlı şekilde sürüyor. İşçiler 'Herkes sesimizi duydu bir iktidar duymadı' diyor.


Fotoğraf: MA

Paylaş

Petrol-İş Sendikasında örgütlendikleri için Flormar Kozmetik Firmasında işten atılan 132 işçinin fabrika önünde başlattığı direniş 79’uncu gününü geride bıraktı. Seslerini herkese duyurduklarını söyleyen işçiler, “Bir tek iktidar bizi duymuyor” dedi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) kurulu Flormar Kozmetik Firması önüne sabah saat 09.00’dan akşam 17.00’ye kadar işe gider gibi gelen işçiler, burada attıkları sloganlarla işten atmaları protesto ediyor. Fabrikada çalışan işçiler de yemek ve çay molalarında fabrika tellerinin ardından arkadaşlarına destek veriyor.

5 yıl boyunca Flormar’da çalıştığını belirten Arzu Akyüz, çok iş yaptıklarını; ancak karşılığında az ücret aldıklarını dile getirdi. Akyüz, “İşveren, bizden hep daha fazla çalışmamızı bekledi. Ama maaşa gelince asgari ücretle yetinmemiz gerektiğini söylüyordu. Biz de kendi hakkımızı savunmak için sendikalı olmaya karar verdik. İşveren bunu duyunca önce öncü olan arkadaşlarımızı işten çıkardı. Sonra bize baskı yaptı. Bunun sonucunda biz de işten çıkarıldık. Bölüm sorumlularımızla toplantılar yaptı. Bizim sendikadan çıkmamızı, yoksa işimizden olacağımızı söyledi. Biz buna aldırış etmedik. Çünkü, artık kararımızı vermiştik” diye konuştu.

İşten çıktıktan sonra eylem yapmaya başladıklarını ifade eden Akyüz, şöyle devam etti: “79 gün önce işten çıkarıldık. O günden beridir kapı önündeyiz. Bizden sonra, bize destek veren ve alkışlayan arkadaşlarımızı da çıkarttılar. Şu an işten çıkarılanların sayısı 132 oldu. Biz mücadelemize devam ediyoruz. Haksız yere çıkarıldık. İşveren bunu kabul etmiyor. Bizimle inatlaşıyor. Ama en sonunda vazgeçecek.”

Sendikalı olmanın her anlamda çok önemli olduğuna vurgu yapan Akyüz, “Sadece maddi anlamda değil, manevi anlamda da sendikalı olmak iyidir. Biz daha önce bunu bilmiyorduk. Ama sendikalı olunca bunu fark ettik” dedi.

‘DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

İşten atılan Yağmur Özgören de 2 yıl çalıştığı Flormar’da patronlarının yüzünü hiç görmediğini, sendikalı olduktan sonra patronlarının yüzünü görmeye başladığını söyledi. “Bir gece vardiyasında saat 01.00’de kalkıp yanımıza geldiler. Hiç yanımıza gelmeyen insanlar, ‘Nasılsınız? İyi misiniz?’ diye sormaya başladılar. Sonrasındaysa arkadaşlarımızı işten çıkarttılar” diyen Özgören, arkadaşlarına destek verdiği için kendisinin de işten çıkarıldığını söyledi. Özgören, “Desteğimiz, sadece alkışla onları selamlamaktı. Bunu yaptığımız için 60 kişi işten çıkartıldık. İktidar, Flormar işçilerini görmezden geliyor. Biz burada 79 gündür direniyoruz. Herkes sesimizi duydu. İktidar duymadı” dedi.

Arkadaşlarına alkışla destek verdiği için işten çıkarıldığını ifade eden İbrahim Ayaz “Biz yıllarca buraya hizmet ettik. Ne rapor aldık ne başka bir şey yaptık. İş kazası geçirdiğim için bana 4 aylık rapor verdiler. Ona rağmen bir ay dinlenip işe geri döndüm” dedi. Sivil toplum örgütleri dışında hiç kimseden destek almadıklarını söyleyen Ayaz, “Devlet büyüklerine de siyasi partilere de çok kızgınız. Direniyoruz. Direnmeye de devam edeceğiz. Petrol-İş bayrağını içeriye dikene kadar buradayız” şeklinde konuştu.

‘KADINLAR FLORMAR’I YENECEK’

Direnişteki bir diğer İşçi Elif Uslu da, çalışan arkadaşlarıyla görüşmelerini engellemek için fabrika etrafını brandalar ve tellerle çevirdiklerini söyledi. Yağmur çamur demeden direndiklerini söyleyen Uslu, “Yılmadık. Yılmayacağız. Ben inanıyorum, kadınlar Flormar’ı yenecek” diye belirtti.

Sendikaya üye olduktan bir gün sonra işine son verilen Pınar Koca da, fabrika sahibinin ve Kocaeli Valiliğinin bütün engellemelerine rağmen direnişlerine devam ettiklerini belirterek, “Bariyerler, brandalar ve çivili teller koyuyorlar önümüze. Valilik ses arabasıyla işçilerin fabrikanın önünden gitmesini söylüyor. Ben hakkımı savunan bir işçiyim, buradan neden gidiyorum?” diye sordu.

Koca, işçi arkadaşlarına ve duyarlı kamuoyuna, “Biz sadece kendi hakkımızı değil, işçi arkadaşlarımızın da hakkını savunuyoruz. Zenginler yanımızda olmayabilir. Devlet arkamızda olmayabilir. Baskı da görsek, valiliklere haber de verilse, polislere şikayet de edilsek değil 79 gün, 600’üncü gün de olsa biz burada olacağız ve hakkımızı savunacağız” diye seslendi. Koca, kadınlara da, “Kozmetik ürünü olan Flormar ve Yves Rocher ürünlerini biz sendikadan içeriye girene kadar kullanmayın ve almayın” diye çağrı yaptı. (Gebze/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

TÜSİAD’dan seçim sonrası başkanlık sistemi övgüsü

SONRAKİ HABER

152 kadın örgütünden çağrı: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...