01 Ağustos 2018 13:23

'İmam hatiplerin tercih edilmediği iddiası spekülatif'

ÖNDER Genel Başkanı: İmam hatiplerle ilgili iyi bir tablo var. Geçen yıl yüzde 13 civarında olan imam hatip lise tercihleri bugün itibarıyla yüzde 15.

Fotoğraf: Mesut Karaduman/AA

Paylaş

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Başkanı Halit Bekiroğlu, lise tercih dönemlerinde imam hatip liselerine ilgi olduğunu iddia ederek, “Vatandaşlarımız, aslında imam hatiplerle ilgili iyi bir tablo olduğunu çok rahat görebilirler. Geçen yıl yüzde 13 civarında olan imam hatip lise tercihleri, önümüzdeki bir aydaki tercihler dahil edildiğinde yaklaşık yüzde 16-17 gibi bir oranda imam hatip tercihlerini görmüş olacağız” dedi.

Bekiroğlu, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), liselere yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından imam hatip liselerinin tercih edilmemesiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Tercih sürecinin henüz tamamlandığını ve ilerleyen günlerde tekrar ek tercih yapma hakkının olacağını kaydeden Bekiroğlu, bazı öğrencilerin sağlıklı tercih yapamadığı için boşta kaldığını iddia etti.

'ÎMAM HATİPLERİN TERCİH EDİLMEDİĞİ İDDİASI SPEKÜLATİF'

İmam hatiplerin tercih edilmemesinin ise ‘spekülatif’ olduğunu iddia eden Halit Bekiroğlu, şöyle devam etti:
“Geçen yıl yüzde 13 civarında olan imam hatip lise tercihleri, bugün itibarıyla yüzde 15. Önümüzdeki bu bir aydaki tercihler de dahil edildiğinde yaklaşık yüzde 16-17 gibi bir oranda imam hatip tercihlerini görmüş olacağız. Geçen yıla göre 2-3 puan daha fazla imam hatipler tercih edilmiş olacak. Bu da Türkiye'nin sosyolojisine, gerçekliğine uygun bir artıştır. Ne çok abartılı bir artış ne de yerinde saymak ve geriye gitmektir. 2012'den itibaren, 'İmam hatipler artık daha kaliteli ve başarılı öğrencilerin tercih edeceği okullar haline gelecek' diyorduk ve nitekim gelmeye başladı. Sınavla yerleştirilen çocukların yüzde 23'ü imam hatipleri tercih etmişler. Bu da ayrıca sevindirici, sınavla yerleşen öğrenciler demek, Türkiye'de yüzde 10'a, 11'e giren öğrenciler demek. Bunların yüzde 23'nün de imam hatipleri tercih etmesi demek, imam hatiplerin artık tercih edildiğini, bu konudaki spekülasyonların da anlamsız olduğunu bize bir kez daha gösteriyor.

Bir okulda boş kontenjan varsa, o okul kötüdür anlamına gelmez. Spekülasyon olduğunu buradan hareketle de görebiliyoruz, bunu ifade edenler meslek liselerini ya da diğer okul türlerinin boş kontenjanlarını görmeyip sadece imam hatip meselesine odaklanıyorlar, maalesef bu da çok iyi niyetli görünmüyor. Bazı gazetelerimiz bunlarla ilgili manşetler atmışlar, değerlendirmeler yapmışlar. Buradaki sıkıntı, imam hatiplerle ilgili değil. Sıkıntı; hala bu ülkede bu gerçekliği ve bu değişimi görmeyen zihniyetle ilgili diye düşünüyorum.”

İMAM HATİP SEÇME MECBURİYETİ!

Hükümetin ‘Liselere geçiş sınavsız’ olacak açıklamasıyla nitelikli okullar belirlenmiş ve bu okullara yerleştirmenin merkezi sınavla yapılacağı açıklanmıştı. Liselere geçişte öğrencilere yerel okulları seçme zorunluluğu getirilmiş; ve bu sebeple ikamet ettiği bölgede anadolu lisesi bulunmayan pek çok öğrenci meslek lisesi ve imam hatip lisesi seçmeye mecbur bırakıldı. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Altın İplik işçileri ödenmeyen ücretleri için eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da askerin saldırılarını soruşturmadan muaf tutmak için kararname çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa