31 Temmuz 2018 19:18

Tunus'ta havaalanı çalışanları iki günlük greve gidiyor

Tunus'ta havaalanı çalışanları, çalışma koşullarının iyileştirilmesi taleplerinin karşılanmaması durumda Çarşamba ve Perşembe günü greve çıkacak.

Fotoğraf: Citizen59/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Havaalanı İşçileri Sendikası Başkanı Ramadan, havaalanı çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi taleplerinin karşılanmaması durumda 1 ve 2 Ağustos'ta greve çıkacaklarını açıkladı.

Tunus, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yaptığı anlaşma gereği bir kemer sıkma programının kıskacında. Hükümet yetkilileri, IMF’nin düzenlenmesini istediği "şişirilmiş kamu hizmetlerinde" sendikaların ücret artışı taleplerini reddediyor.

Havaalanı İşçileri Sendikası Başkanı Mansif bin Ramadan, "Hükümetin önceki anlaşmaları dikkate almamasını protesto etmek için 1 ve 2 Ağustos'ta greve gitmeye karar verdik" dedi.

Ramadan, sendikanın, hükümetin çalışma koşullarını iyileştirmesini ve devlet tarafından işletilen Tunisair ve sivil havacılık kurumuna ait diğer havayolu şirketlerinin işçilerin ödenmemiş ücretlerini ödemesini talep ettiğini söyledi.

Tunus, 2011'de patlak veren "Arap Baharı" isyanlarının yaşandığı ülkeler arasında tek demokratik başarı örneği olarak övgü aldı. Ancak birbirini takip eden hükümetler, mali açığı kapatmada ve ekonomik büyümeyi sağlamada başarısız oldular.

2016 yılında kabul edilen IMF programı yaklaşık 2,8 milyar dolar değerinde. Havaalanı grevi, 2015’te 2 İslamcı militan tarafından düzenlenen ve onlarca yabancı turistin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırıdan beri iyileştirilmeye çalışılan turizm sektörünü vuracak.

Reuters tarafından bu ay elde edilen resmi rakamlara göre, Tunus'u 1 Ocak'tan 30 Haziran'a kadar geçen sürede geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 artışla 3 milyon 229 bin turist ziyaret etti. Turizm gelirleri yüzde 40 artarak 522 milyon dolara ulaştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sirkeci'de PTT binasının restorasyonunda iş cinayeti

SONRAKİ HABER

BOTAŞ, santrallerin gazına zam yaptı, İSO'dan tepki geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...