31 Temmuz 2018 18:21

'Suriye, Türkiye'nin işgal ettiği toprakları geri alma hakkına sahip'

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, 'Türkiye'nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı' dedi.

Fotoğraf: Ekaterina Lyzlova/AA

Paylaş

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, "Çatışmasızlık bölgelerinin geçerlilik süresinin bir sınırı var. Suriye hükümetinin izni olmadan bu süre uzatılamaz. Türkiye'nin işgal ettiği tüm toprakları geri almak Suriye halkının meşru hakkı" dedi.

‘TÜRKİYE, SURİYE'NİN BAĞIMSIZLIĞINI ONUNCU KEZ İHLAL EDİYOR'

Sputnik'in aktardığına göre Rusya ve İran'ın Suriye'nin bağımsızlığının korunması yönündeki taahhütlerini uyguladıklarını söyleyen Caferi, "Türkiye'ye gelince, ülkemizin bağımsızlığına saygıyla yaklaşma taahhütlerine 10. kez uymuyor. Bildiğiniz gibi Türk yönetimi İdlib'deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili taahhütlerine de uymuyor. Türkiye oraya sadece hafif silahlı polisleri göndermeliydi ama böyle yapmadı. Onlar oraya silahlı güçleri, tankları ve zırhlı araçları gönderdi" dedi.

'TÜRKİYE, ASTANA TAAHHÜTLERİNİ İHLAL EDEN TEK ÜLKE'

Caferi ayrıca "Türkiye, Astana formatı içinde üzerine aldığı taahhütleri ihlal eden tek ülke" ifadelerini kullandı. Caferi, Türkiye'nin bu taahhütleri ihlal ederek ikiyüzlülük dilinde konuştuğunu kaydetti.

Caferi sözlerini şöyle sürdürdü:

"Osmanlı güçleri, 4 yüzyıl boyunca Suriye topraklarını işgal etti. Şunu söylemek isterdik ki, bu sefer de onları kovmayı biliriz, çünkü her şey bizim lehimize." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İbrahim Kalın: Türkiye kolay gözden çıkarılacak ülke değildir

SONRAKİ HABER

AİHM, mülteciyi ölüme gönderen Finlandiya’yı mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa