31 Temmuz 2018 17:34

Dışişleri Bakanlığı: 11. Astana toplantısı kasım ayında yapılacak

Dışişleri Bakanlığı, Astana formatında Soçi’de düzenlenen Suriye konulu toplantıların ardından açıklama yayımladı.

Fotoğraf: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Paylaş

Dışişleri Bakanlığı, 30-31 Temmuz 2018 tarihinde Astana formatında Soçi’de düzenlenen Suriye konulu yüksek düzeyli toplantının ayrıntılarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada "sahadaki gelişmelerin ele alındığı ve Suriye krizine siyasi bir çözüm bulunması yönünde sürdürülen çabaların istişare edildiği" kaydedildi.

"Bu çerçevede, tarafımızca İdlib'teki gerilimi azaltma bölgesinin Astana mutabakatının temel bir unsuru olduğu ve işlevselliğinin muhafaza edilmesi gerektiği vurgulanmıştır" denen açıklamada "Tarafımızca Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğüne kasteden ve komşu ülkelerin milli güvenlikleri için tehdit oluşturan grupların ayrılıkçı gündemlerine karşı durulmasının önemine işaret edilmiştir" ifadesine yer verildi.

Açıklama, şöyle devam ediyor:

"Gerek toplantıda, gerek toplantı marjında BM Genel Sekreteri'nin Suriye Özel Temsilcisi ile yapılan istişarelerde Anayasa Komitesi'nin kurulmasına ilişkin çabalar ele alınmış, bu konudaki görüşmelere önümüzdeki Eylül ayında Cenevre'de devam edilmesi kararlaştırılmıştır.

Toplantıda ayrıca Suriye'de yerlerinden edilen kişiler ve mültecilerin gönüllü olarak ve güvenlik içinde geri dönüşleri için gerekli şartların oluşturulmasının önemi vurgulanmış ve bu amaçla atılabilecek adımlar görüşülmeye başlanmıştır.

Toplantı marjında zorla alıkonan kişilerin serbest bırakılmasını teminen kurulan Çalışma Grubu'nun dördüncü toplantısı da düzenlenmiştir. Çalışma Grubu, Suriye'de çatışan taraflarla, zorla alıkonanların serbest bırakılmasına yönelik bir pilot proje gerçekleştirilmesi yönünde mesafe kaydetmiştir.

Astana formatında düzenlenen yüksek düzeyli toplantıların on birincisinin önümüzdeki Kasım ayında yapılması kararlaştırılmıştır." (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘LGS’deki kaosun bedeli öğrenciye patladı’

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa