31 Temmuz 2018 15:11

Barilla’da grev bitti, sözleşme imzalandı; işçi tepkili

'Hem bize sormadan imzaladılar. Hem de patronun razı olduğu yüzde 17’lik oran sadece 1 puan arttı. Bunu kazanım olarak görmüyoruz.'

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için 5 Temmuz günü greve çıkan Barilla işçileri grevlerini 26. günün akşamında noktaladı. İşçilerin ücretlerine yüzde 18 oranında zam yapılacağı duyurulurken, Evrensel'e konuşan işçiler, “Hem bize sormadan imzaladılar. Hem de patronun razı olduğu yüzde 17’lik oran sadece 1 puan arttı. Bunu kazanım olarak görmüyoruz” dedi.

Barilla yöneticilerinin talebi ile görüşmeye giden Tek Gıda-İş Sendikası yetkilileri yaklaşık üç saat görüşmenin ardından anlaştıkları ve grevi bitirdiklerini duyurdu.

Yapılan görüşmenin ardından grev alanına Barilla yöneticileri ile birlikte gelen Tek Gıda-İş yöneticileri burada işçilere açıklamalarda bulundu. Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, ücretlere yüzde 18 oranında zam yapılacağını duyurdu. Kimi sosyal yardımlar konusunda da iyileştirme sağlandığına değinen Akyürek, grevi kazanımla sonuçlandırdıklarını ifade etti.

İŞÇİLER SONUÇTAN MEMNUN DEĞİL

Açıklamalardan sonra Evrensel'e değerlendirmelerde bulunan Barilla işçileri, görüşmeye gitmeden önce sendika yöneticilerinin ne karar alınırsa alınsın işçilere sormadan anlaşmayı imzalamayacaklarını söylediğini belirttiler. Ancak buna rağmen kendilerine danışılmadan imza atıldığını belirten işçiler, “Biz yüzde 18 oranında yapılacak zammı kazanım olarak görmüyoruz. Grevin ilk günlerinde Barilla yetkilileri zaten yüzde 17’ye razıydı. Bir puanlık artış bizi mutlu etmedi” dedi. (Bolu/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eskişehir Basket'in yönetim kuruluna ceza yağdı

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa