31 Temmuz 2018 10:30

Fazıl Say iptal edilen konserleri için 'yukarı'yı sorumlu tutmadı

Fazıl Say, iptal edilen konserlerine ilişkin 'Sebep muhtemelen birilerinin korkusu. Yukarıdan emir gelmişliği filan yok' dedi.

Fotoğraf: Arzu Çakır/VOA

Paylaş

Piyano sanatçısı ve besteci Fazıl Say, iptal edilen konseriyle ilgili, "Sebep muhtemelen birilerinin korkusu. Yukarıdan emir gelmişliği filan yok. Hatta yukarının bu olaylardan artık rahatsızlık duyduğu duyumlarını aldım. Amacım benimle ilgili yanlış algıyı değiştirmek." ifadelerini kullandı.

Hürriyet'ten Ayşe Arman, Fazıl Say'ın yeni bestesi Troya sonatını köşesine taşıdı. 

İstanbu'da 18 Ağustos'ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'ndeki konseri iptal edilen Say, bu işin peşini bırakmayacağını belirterek, şunları söyledi:

"Aslında yılda 120 konser veren birini, tek bir konserinin eksilmesi fazla üzmez. Ama gerekçesiz, sebepsiz, sadece Fazıl Say algısı-korkusu sebebiyle iptal edilmesi üzücü. Bu, sadece benim için değil, hepimiz için üzücü. Bıktık bundan… Bu konser iptalinden emin ol, kimse mutlu değil. Yukarısı da değil, aşağısı da değil. O sürekli susan organizatör, Atlantis Yapım, bir gerekçe bile göstermedi. Bilet satışı çoktan başlamış bir konseri kaldıran şirket, halka bunu nasıl anlatacak merakla bekliyorum. 'Çok iyi ettim' mi diyecek? Ve bu duruma niye ben tek başıma göğüs germek zorundayım? Nerede o organizasyonda yer alan diğer müzikçiler, popçular? O insanların bir tavrı yok mu? Olmayacak mı? Yalınkılıç olarak yalnız kalsam da hâlâ yapacak birçok şeyim var, onu unutmasınlar, peşindeyim bu işin…"

'HAYATIMIN 6 YILINI YEDİLER'

"Ömer Hayyam’ın şiirini paylaşman yüzünden ceza verilmesine sebep olan adamın, Adnan Oktar örgütünden bir “kadın satıcısı” çıkıp tutuklanmasına ne diyorsun?" sorusuna Fazıl Say, 'Adnan Oktar’ın bu ülkede 4 binden fazla insana dava açmış olmasına ne deniliyor?' diyerek, " Bu Dava başladığında Fazıl Say’ı suçlayanlar ne diyor bu işe? Hayatımın 6 yılını yedi bu adamlar. O altı yılı nasıl geri alacağım? "açıklamasını yaptı. 

'YUKARIDAN BİR EMİR GELMİŞLİĞİ FİLAN YOK'

"Yukarıdan bir emir gelmişliği filan yok. Hatta, ben, yukarının bu olaylardan artık rahatsızlık duyduğu duyumlarını aldım. Şu anda amacım, benimle ilgili bu yanlış algıyı değiştirmek. Bunun için de dostluk elimi tekrar uzatıyorum. Çünkü bu algı yanlış arkadaş! Külliyen yanlış! Övündüğüm için değil ama ben kendi dalında, dünyanın her yerinde tanınan, saygın ve özel bir yere gelebilmiş bir Türk sanatçısıyım. Bana bunu yapmasınlar istiyorum. Yıllardır anlatamıyorum. Bu oyun artık bitsin! Yanlış siyasi algılara kurban olmasın müzik, sanat, insanlık… Yeter!"
Sadece sanatını icra etmek istediğini söyleyen Say, "Gerçekten de ben sadece müziğimi yapmak istiyorum. Engellenmeden. Bu kadar basit. Hiçbir siyasete araç olmadan, sanatımı çok sevdiğim memleketimde de icra etmek istiyorum. Sadece bu. Daha fazla istediğim hiç bir şey yok… Çok şey mi istiyorum?" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bedelli için işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanacak mı?

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa